Ла Лига 17-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во Шпанија се игра без застој, поточно во Ла Лига стигнавме до новото 17-то коло. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови. Мора да нагласиме дека поради обврски во Супер Купот на Шпанија на терен нема да ги гледаме Барселона, Реал Мадрид, Бетис и Валенсија.

Селта – Виљареал – 2

Селта после подолг период запиша победа во последниот натпревар против Елче. Тие изиграа натпревар без многу погодоци, но најважно е што ги зедоа трите бода. Виљареал од друга страна е во фантастична форма и на последните три дуели има исто толку и победи. На овој натпревар очекуваме да земат нови три бода. Типуваме 2 со квота 2.66 во Mozzart.

Ваљадолид – Рајо Валекано – 0-2

Ваљадолид е во катастрофална форма. Тие имаат три порази зад себе, па овој натпревар може да кажеме дека го дочекуваат во доста лошо расположение и во моментов се на вториот дел од табелата. Рајо Валекано од друга страна е на 9-то место со вкупно 23 бода и после паузата немаат се уште запишано победа. На овој дуел не очекуваме погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.77 во Bet365.

Жирона – Севиља – 2

Жирона засега се држат одлично. Немаат кој знае каков учинок за импресионирање, но сепак е позитивно тоа што се надвор од зоната за елимианција, а за овој тим тоа е единствен приоритет за оваа година. Севиља од друга страна веруваме дека конечно ќе влезе во добра серија. Запишаа победа на последниот натпревар против Хетафе, а сега сметаме дека имаат можност за нови три бода. Наш предлог е 2 со квота 2.90 во 22Bet.

Осасуна – Мајорка – 1

Како и во неколку поранешни шампионати, така и во овој, целта на Осасуна е секако опстанок во друштво со најдобрите, но ако денот се познава по утрото, делува дека тоа не би требало да биде проблем за оваа екипа. Во минатото коло екипата од Памплона успеа да одолее на натпреварот против Билбао, а тој натпревар заврши без голови. Овој пат во гости им доаѓа Мајорка, тимот кој се наоѓа на 10-то место на табелата, а убаво изгледа податокот дека оваа екипа на последните четири дуели запиша три победи и еден пораз. Сепак, ние овде типуваме 1 со квота 2.07 во 20Bet.

Реал Сосиедад – Атлетик Билбао – 1 @ 2.60

Во ова коло ќе имаме можност да го погледнеме големото дерби на Баскија бидејќи на Аноета ќе се сретнат екипите на Сосиедад и Атлетик Билбао. Сосиедад прикажува фантастични партии во последно време и доколку вака продолжат многу лесно може да се пласираат во ЛШ. Од друга страна Билбао прикажува во последно време нешто полоши партии отколку што се навикнавме да гледаме, а во минатото коло оваа екипа ремизираше против Осасуна. Ние сметаме дека Сосидад ќе победи на овој натпревар и типуваме 1 со квота 2.60 во Mozzart.

Хетафе – Еспањол – Т12+

Впечатокот е дека фудбалерите на Хетафе ќе се обидат да победат на секој натпревар на домашен терен и тоа ќе им гарантира опстанок во елитата, а општо познато е дека тоа е примарна цел за оваа екипа. Во минатото коло, екипата од предградието на Мадрид доживеа пораз на гостувањето кај Севиља со резултат 2-1. Еспањол во минатото коло ремизираше против Жирона и го презедоа претпоследното место на табелата, па веруваме дека ќе им претстои голема борба за опстанок. Ние овде типуваме Т12+ со квота 3.10 во Bet365.

Алмерија – Атлетико Мадрид – 3+

Eден од најинтересните дуели на ова коло ќе се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Алмерија ќе го дочекаат тимот на Атлетико Мадрид. Алмерија игра доста променливо досега, но добро е тоа што имаат два бода повеќе од најзагрозените екипи и не се дел од црвената зона. Мадриѓаните во овој натпревар влегуваат со лошо расположение откако минимално беа поразени од Барселона на домашен терен. Овде очекуваме голови и типуваме 3+ со квота 1.93 во 22Bet.

Кадиз – Елче – ГГ

Последниот дуел од 17-то коло на Ла Лига се игра во Кадиз каде што ќе гостува тимот на Елче. Кадиз дефинитивно до крајот на шампионатот ќе води голема борба за опстанок, а во овој момент, се наоѓаат на 18-та позиција на табелата и исто така таа води во Сегунда. Елче е убедливо најслаб тим во досегашниот тек од превенството и заслужено го имаат последното место, па со оглед на тоа имаат и најголеми шанси за елиминација. Како и да е, веруваме дека двата тима ќе притискаат на овој натпревар, па очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни. Типуваме ГГ со квота 2.10 во 20Bet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*