ТИП НА ДЕНОТ (11.12.2022, 20:00) БРАГА – ФЕРЕИРА

Тип на денот
Тип на денот

Денес е слободен ден на Мундијалот, а пирум Европа се играат интересни натпревари. Нашиот фокус е дуелот од португалскиот Лига Куп помеѓу Брага и Фереира.

Брага брка трета последователна победа во Купот

Со години наназад четвртото место на табелата во Португалија е резервирано за Брага, па така беше и минатата сезона. Тоа на овој тим му донесе пласман во Лига Европа, каде немаше многу среќа, па иако освои 10 бода во групата, не успеа да се пласира во следната фаза. Што се однесува до лигата, Брага моментално се наоѓа на третото место, па целта е секако да се задржи тоа место кое води во квалификациите за ЛШ. Во Лига Купот Брага моментално се наоѓа на првото место на табелата со дури четири бода повеќе од Фереира. Сега на гости им доаѓа токму Фереира, па целта е со победа да се зголеми разликата.

Фереира во голема резултатска криза

Ферерира најголемиот успех во својата кариера го достигна во 2013 година кога заврши на третото место на тебалата. Тогаш тимот предводен од Пауло Фонсека не успеа да дојде до Лигата на шампиони, па мораше да се задоволи со пласман во Лига Европа. Минатата сезона Фереира заврши на 11-то место на табелата, па опстанокот никогаш не беше доводен во прашање. Меѓутоа, како што стојат работите по се изгледа дека оваа екипа следната сезона ќе се пресели во Секунда. Во овој момент Фереира се наоѓа на последното место на табелата со само 2 освоени бода, па тешко дека ќе избори опастанок. Тимот се наоѓа во голема резултатска криза, па настапите во Купот сигурно не се императив оваа сезона.

Очекување

Брага е голем фаворит на овој меч, па очекуваме победа изразена со повеќе голови разлика и нашиот предлог е да се обложите дека ќе има многу голови на овој меч.

ТИП:

Брага – Фереира – 4+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*