ТИП НА ДЕНОТ (26.11.2022, 20:00) АРГЕНТИНА – МЕКСИКО

Тип на денот
Тип на денот

Во тек се натпреварите од второто коло на Светското првенство, а денес најголемо внимание секако привлекува дуелот помеѓу Аргентина и Мексико.

После шокантниот пораз во првото коло Аргентина повеќе нема право на кикс и ова е клучен натпревар за Меси и друживата, од друга стана Мексико нема што да изгуби и ќе се погрижи за предвреме да ги спакува куферите на „гаучосите“.

Клучен натпревар за Аргентинците

Аргентина пристигна во Катар како еден од трите најголеми фаворити на Мундујалот, но шокантниот пораз од Саудиска Арабија во првото коло ги искомплицира работите за „гаучосите“. Поради тоа дојдоа во ситуација веќе вториот натпревар да биде клучен за Меси и дружината, кои со пораз вечерва неславно ќе го завршат своето учество. Она што е инетресно е што во квалификациите Аргентина одигра 17 меча и не доживеа ниту еден пораз, притоа е актуелен шампион на Јужна Америка. Сето тоа уште пошокантен го прави поразот од Саудиска Арабија. Секако „гаучосите“ имаат квалитет и искуство да ја пребродат оваа ситуација и да ги победат следните два меча во групата, но несомнено сега притисокот е огромен. Сигурно дека Меси и дружината сериозно ќе пристапат во овој дуел и ќе дадат се од себе за победа против Мексико. Селекторот Скалони нема проблем со повредени играчи и ги има сите фудбалери на располагање, па се очекува мечот да го почне со ударно трио во нападот – Меси, Ди Марија, Лаутаро.

Мексико има лоша традиција против „гаучосите“

Мексико во првиот меч одигра реми без голови против Полска, а херој беше голманот Очоа кој му одбрани пенал на Левандовски. Но на тој натпревар Мексико покажа дека е добар тим, го имаше поседот на топката и одира неколку одлични акции. Во овој дуел нема што да загуби и ќе се обиде да ја „докрајчи“ разнишаната Аргентина. Она што не им оди од рака на Аргентинците е секако традицијата. Имено, на последните десет натпревари Мексико никогаш не успеал да ја победи Аргентина. Притоа „гаучосите“ се тим кој ретко греши два натпревари со ред. Мексико има солиден тим, со неколку одлични поединци, но делува дека сепак е нешто послаб во споредба со минатиот Мундијал. Селекторот нема проблем со повредени играчи и се очекува да започне со истиот стартен состав како во првиот меч.

Очекување

Квалитетот и искуството се на страната на Аргентина, па иако Мексико е незгоден противник, сепак очекуваме „гаучосите“ да ја поправат грешката и да слават на овој меч.

ТИП:

Аргентина – Мексико – 1 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*