ТИП НА ДЕНОТ (18.11.2022, 21:00) ГРАНАДА – АЛБАСЕТЕ

Тип на денот
Тип на денот

Додека светот е во исчекување на Мундијалот ширум Европа се игра второлигашки фудбал, а најголемо внимание привлекува дуелот од 16-то коло на шпанската Секунда помеѓу Гранада и Албасете.

Дуел на два тима кои се наоѓаат на осмото и деветтото на табелата и имаат ист број бодови, па овој натпревар е сигурно од големо значење за двата тима.

Очекувањата од Гранада беа многу поголеми

Малку кој можеше да претпостави дека Гранада минатата сезона ќе испадни од Примера, особено поради фактот што претходната сезона играше во Лига Европа. Гранада заврши на 18-то место, во последното коло имаше се во свои раце, но не успеа да го победи Еспаљол. Оваа сезона Гранада игра во Секунда, но секако примарна цел ќе биде експресно враќање во Примера. Меѓутоа, работите од стартот на сезоната не одат добро за овој тим, па моментално се наоѓа на осмото место на табелата со дури 8 бода помалку од лидерот Алавес, кој до сега покажа најмногу од почетокот на сезоната. Сепак, не треба да се заборави дека на крајот на сезоната тимовите од трето до шесто место ќе играат бараж, во моментов Гранада има само три бода помалку од 6-то место на табелата. Минатото коло тимот предводен од Каранка одигра слаб меч на гостувањето кај Овиедо и загуби со 1:0. Меѓутоа, Гранада игра одлично на домашен терен и до сега на седум меча дома запиша пет победи.

Албасете до сега според очекувањата

Албасете за разлика од Гранада, која испадна во понизок ранг, минатата сезона се избори за пласман во Секунда, па со оглед на пласманот до сега сезоната сигурно е успешна. Албасете има ист број бодови како Гранада, но се уште овој тим нема јасно дефинирана цел. Сигурно оваа сезона ќе сака да остана во Секунда, па веќе наредната сезона да се бори за пласман во Примара. До сега Албасете одигра 15 меча на кои запиша 5 победи, дури седум ремија и само три порази. Минатото коло Албасете беше поразен, а тоа е веќе четврти меч кој не успева да дојде до победа. Албасете што се однесува до гостувањата остава добар впечаток бидејќи на седум меча оствари три ремија, три победи и само еден пораз.

Очекувања

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Гранада, па очекуваме победа и конечно овој тим да ја подобрува позицијата на табелата.

ТИП:

Гранада – Албасете – 1 @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*