ТИП НА ДЕНОТ (15.11.2022, 20:45) ГИЛИНГАМ – ФИЛДЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има слаба понуда за обложување, секако бидејќи фудбалскиот свет е во исчекување на Мундијалот кој почнува во недела. Најголемо внимание секако привлекуваат неколкуте натпревари од ФА Купот, а ние ќе го анализираме дуелот помеѓу Гилингам и Филде.

Ова е реванш натпревар од ФА Купот откако првиот меч каде домаќин беше Филде заврши со резултат 1:1, па сега фаворизираниот Гилингам ќе игра на домашен терен.

Гилингам беше блиску до победа во првиот дуел

Гилингам моментално се наоѓа на 22-то место во четвртата англиска лига и како што стојат работите на овој тим му претстои голема битка за опастанок во лигата. Меѓутоа, ФА Купот е престиж и Гилингам сигурно ќе сака да оди што е можно подалеку, особено поради фактот што сега има противник по мерка и е благ фаворит во овој дуел. Гилингам е во серија е од три последователни порази и не е во добра форма, но секако овој меч е приказна за себе бидејќи е куп натпревар. Во првиот меч Гилингам имаше водство до 83-та минута од 1:0, но Филде успеа да израми во завршницата и да обезбеди реванш дуел. Домашниот терен, но и натпреварувањето во повисок ранг секако го прави Гилингам фаворит во овој меч и со помош на домашните фанови секако ќе се обидат да се пласираат во следното коло од ФА Купот.

Филде игра за престиж

Филде се натпреварува во националната лига – север и моментално е на 8-то место на табелата. За овој тим натпреварувањето во најсторото фудбалско натпреварување, ФА Купот, е престиж и сигрно ќе го дадат максимумот за пласман во следната рунда. Иако распоредот во нивната чига е преатрупан, сепак фудбалерите на Филде слабеа што се изборија за уште еден дуел со Гилингам и не беа елиминирани во првиот меч. Инаку тимот е во добра форма и на последните три меча запиша две победи, па во добро расположение ќе патува на ова гостување. Инаку целта на Филде во лигата е да се пласира на првите седум места кои водат во доигрување за пласман во повисок ранг и во моментов тимот игра според плановите.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Гилингам и реално се очекува да се пласира во следното коло од ФА Купот. Очекуваме дека домаќинот ќе победи во овој дуел во регуларниот дел од 90 минути.

ТИП:

Гилингам – Филде – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*