ТИП НА ДЕНОТ (14.11.2022, 21:15) САНТА КЛАРА – ЕСТОРИЛ

Тип на денот
Тип на денот

Оваа седмица понудата за обложување ќе биде прилично слаба пред почетокот на Светското првенство. Денес за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Санта Клара и Есторил од португалското првенство.

После дванаесет одиграни кола во португалското првенство Санта Клара се наоѓа на еден бод од зоната за испаѓање, додека Есторил се наоѓа на 12-то место. Поради тоа овој дуел е од исклучително значење за двата тима.

Примарна цел на Санта Класа е обезбедување на опастанок

Минатата сезона Санта Клара заврши  на одличното седмо место на табелата, па поради тоа од оваа екипа очекувањата беа многу поголеми оваа сезона. Моментално Санта Клара се наоѓа на само еден бод од зоната за испаѓање и после 12 одиграни кола има освоено само 10 бода. Притоа тимот влезе во исклучително лоша серија и има само една победа на последните шест меча, па сега примарната цел е обезбедување на опстанок во елитата. Минатото коло Санта Клара одигра реми на гостувањето кај Чавез, што е едно од најтешките гостувања во лигата. Многу лесно можеше да дојде и до победа, па покажа дека ја подобрува формата. Што се однесува до натпреварите на домашен терен, тука Сата Клара мора да се поправи и да почне да собира бодови дома. До сега на својот стадион има само една победа и три ремија. Тренерот во последно време има голем проблем со повредени играчи, а за овој дуел нема да може да смета на Коштињо, Енрике Домингос и Џордао.

Есторил игра одлично на гости

Есторил минатата сезона играше многу променливо, па не треба да зачудува фактот што на крајот заврши на деветто место на табелата. Само за споредба имаше еден бод помалку од седмопласираната Санта Клара на која и гостува вечерва. Што се однесува до овогодинешните партии од клубот можат да бидат задоволни како се одвиваат работите до сега бидејќи во моментов Естирил се наоѓа на 11-то место со седум бода повеќе од зоната за испаѓање, што е и целта на овој тим. Минатото коло овој тим доживеа тежок пораз од Бенфика 5:1, па сега самодовербата е сигурно разнишата. Она што е добро е фактот што Есторил пружа фантастични партии на гостувањата. На шест гостувања оваа сезона има само еден пораз, три победи и две ремија. За крај за разлика од домашниот тим, тренерот на Есторил нема проблем со повреди и ќе може да смета на целиот тим.

Очекување

Очекуваме тврд натпревар со малку голови бидејќи двата тима ќе бидат претпазливи и ќе сакаат да избегнат пораз. Притоа одбраните на двата тима фукнционираат добро и не очекуваме многу голови.

ТИП:

Санта Клара – Есторил – 0-2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*