ТИП НА ДЕНОТ (05.11.2022, 18:00) АТАЛАНТА – НАПОЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата програма и многу дерби натпревари, а еден од најинтересните секако се игра во Серија А каде второпласираната Аталанта го пречекува лидерот Наполи.

Аталанта е на второто место на табелата со пет бода помалку од Наполи, па овој натпревар многу ќе влиае на остатокот од сезоната за двата тима.

Момент на вистината за Аталанта

Минатата сезона Аталанта потфрли и не успеа да избори пласман во европските натпреварувања. Меѓутоа, оваа сезона „божицата“ блеска и се стекнува впечаток дека не играњето во Европа го растерети тимот од Бергамо, кој сега е фокусиран само на Серија А. Аталанта после 12 одиграни меча се наоѓа на второто место на табела и има пет бода помалку од лидерот Наполи, кој им доаѓа на гости. Четата на Гасперини оваа сезона има само еден пораз, и тоа од Лацио, иако во текот на целата сезона има проблем со повредени фудбалери. Овој дуел е исклучително значаен за Аталанта бидејќи со победа ќе ја презентира својата кандидатура за титулата. Интересно е што Аталанта оваа сезона игра подобро на гостински терен, каде на шест гостувања има пет победи и едно реми. На последниот дуел помеѓу двата тима Наполи славеше во Бергамо (1:3), па Аталанта сигурно ќе сака да се одмазди. Тренерот Гасперини и за овој меч има проблем со повредени фудбалери и нема да може да смета на Паломино, Муриел и Де Рон, додека Запакоста е под знак прашалник.

Дали Наполи може без првата ѕвезда?

Ни најголемите оптимисти не очекуваа ваков фантастичен старт на сезоната за Наполи. После 12 одиграни кола тимот се наоѓа на првото место и има предност од пет бода над вториот на табелата. До сега Наполи нема пораз во Серија А и запиша 10 победи и само две ремија, а ова ќе биде многу важен тест за тимот на Спалети. И во Лигата на шампиони Наполи блеска оваа сезона и го освои првото место во групата со импресивни резултати. Против Ливерпул, Ајакс и Ренџерс. Во италијанското првенство победи на сите дерби натпревари до сега, а во останатите мечеви славеше лесно со многу голови. Наполи го има најдобриот напад и најдобрата одбрана во лигата и моментално изгледа непобедливо. На овој меч Наполи ќе треба да покаже дека може без својата прва ѕвезда, Кварацхелија, кој нема да игра поради повреда. Грузиецот е вистинско откритие оваа сезона и инспиратор на добрите партии на Наполи. Спалети на овој меч нема да може да смета и на Рахмани.

Очекувања

Аталанта и Наполи играат отворен фудбал, па по традиција на нивните натпревари има многу голови. Двата тима се во одлична форма, па веруваме дека и овој пат ќе гледаме ефикасен меч.

ТИП:

Аталанта – Наполи – ГГ3+ @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*