Ла Лига 37-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

На ред дојде и претпоследното коло од Ла Лига. Шампионот е веќе познат, а од лигата испадна Леванте, па ќе видиме уште кој ќе премине во Сегунда. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Еспањол – Валенсија – 3+

Првиот натпревар од претпоследното коло на Ла Лига се игра во Каталонија каде што фудбалерите на Еспањол ќе ја дочекаат Валенсија. Откако Еспањол обезбеди опстанок игра поопуштено и прикажува доста лоши партии. Валенсија има утше една разочарувачка сезона и не успеаа да стигнат до пласман во Европа. Овде очекуваме голови и типуваме 3+ со квота 1.95 во Mozzart.

Селта – Елче – 1

Во минатото коло фудбалерите на Селта беа поразени на гостувањето кај Барса, но далеку од тоа дека се избрукаа иако беа поразени со резултат од 3-1. Во првото полувреме не успеаа да искористат од многубројните шанси, а Католнците успеаа да го казнат тоа. Елче беше исто така поразен на последниот натпревар од Атлетико Мадрид со резултат 0-2. Овде веруваме дека поради домашниот терен Селта е поблиску до победа и типуваме 1  со квота 1.72 во Bet365.

Атлетик Билбао – Осасуна – 1

Кога беше најпотребно, Билбао врза два слаби натпревари и судејќи по се тоа ќе ги чини пласман во квалификациите за Лигата на кофенеренции. Осасуна повторно играше солидно оваа сезона, а приамрната цел е остварена за која општо познато е дека се стремеа само кон навремен опстанок. Билбао е фаворит и предлагаме 1 со квота 1.55 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Севиља – ГГ

Дерби натпреварот на колото се игра на Ванда Метрополитано каде што Атлетико ќе го дочека тимот на Севиља. Со поебдата во минатото коло, избраниците на Симеоне дефинитивно стигнаа до пласман до ЛШ и за нив тоа е огромен успех. Севиља во последното коло ремизираше на домашен терен против Мајорка, а тој натпревар заврши без голови. Сепак, за разлика од тој дуел, овде головите и тоа како се очекуваат, па сметаме дека ГГ е најлогичен тип. Коефициентот за тоа во 1xBet изнесува 2.10.

Бетис – Гранада – 3+

Aко Бетис играше нешто подобро во последниве неколку кола сигурно е дека оваа екипа ќе замешаа „прсти“ во пласманот за ЛШ, но моментално се на петтото место и најваројатно ќе се задоволат со пласман за Лига Европа. Гранада врза две победи и практично стигнаа на чекор д оопстанокот, а посебно важен беше триумфот против Билбао со минимален резултат од 1:0. Типуваме 3+ со квота 1.69 во Mozzart.

Кадиз – Реал Мадрид – 1Х

Доста незгодно е кога се игра натпревар против Реал, а особено е тешко кога на тој натпревар не смеете да изгубите. Таква е ситуацијата моментално кај Кадиз кој во овој момент е на 17-то место на табелата. Реал во последниот натпревар изиграа фантастично и успеаа да слават против Леванте со високи 6-0. Како и да е, овде очекуваме Кадиз да не биде поразен и типуваме 1Х со квота 1.62 во Bet365.

Хетафе – Барселона – 3+

Хетафе не се покажа во кој знае какво светло, но добро е тоа што обезбедија опстанок и за наредната сезона, па во овој момент имаат пет бода повеќе во однос на најзагрозените екипи на табелата. Барса без поголеми проблеми славеше против Селта, а со тоа ја обезбедија скоро и втората позиција на табелата како и вицешампионската титула. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 2.00 во 22Bet.

Леванте – Алавес – ГГ

За жал во минатото коло Леванте стана нов член на Сегунда бидејќи претрпеа пораз на гостувањето кај Реал Мадрид. Сега во гости им доаѓа Алавес, а тоа е уште една екипа која се бори опстанок во елитата. Овде сметаме дека Алавес ќе притиска, но Леванте нема лесно да се предаде. Наш предлог е ГГ со квота 1.60 во 1xBet.

Мајорка – Рајо Валекано – 1

И пред почетокот на шампионатот не се очекуваше кој знае што од Мајорка, па воопшто не е за чудење фактот што се наоѓаат на 18-та позиција на табелата со два бода помалку во однос на екипите кои се на сигурно. Рајо Валекано дожвиеа тежок пораз во последното вонредно коло, но и покрај тоај неуспех генералниот впечаток за овој тим е ддека имаат одлична сезона зад себе. На Мајорка бодовите им се прекупотребни, па предлагаме 1 со квота 1.62 во Mozzart.

Виљареал – Реал Сосиедад – 1

Ова дефинитивно ќе биде доста интересен натпревар. Виљареал на домашен терен го дочекува тимот на Сосиедад во директна борба за шестата позиција која носи пласман во Лига Европа. Домаќините се на седмото место на табелата, а веднаш до нив е тимот на Сосиедад. Искрено на овој дуел очекуваме голема борба, но Виљареал делува дека е поблиску до трите бода. Наш предлог е 1 со квота 2.20 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*