Ерменија – Романија: Домаќинот импресивен по првите две кола, но гостите остануваат фаворити

Ерменија ќе се обиде да го одржи својот совршен почеток на квалификациите за пласман на СП во Катар и во среда вечер кога ќе ја пречека Романија на „Републиканскиот стадион“ во Ереван.

Ерменија сака трета победа во низа

Избраниците на Хоакин Капарос ги совладаа Лихтенштајн и Исланд на своите два воведни натпревари од групата Ј во која се наоѓа и Македонија. И ако сите очекуваа победа над Лихтенштајн, веројатно многу малку веруваа во победа против Исланд кој е еден од фаворитите за пласман на второто место во групата.

Не само што Ерменија ги доби своите први два натпревари, тие исто така не примија гол. Тигран Барсегјан и Хорен Бајрамјан беа стрелци на головите против Исланд заголема еуфорија во Ереван.

Избраниците на Капарос сега немаат пораз на седум натпревари, победувајќи на пет што беше доволно за давршат на врвот на групата во Лигата на нации на УЕФА на крајот на минатата година. Капарос сепак смирува и најави дека против Романија се аутсајдери, но дека доколку слават ќе ја официјализираат кандидатурата за пласман на Светското Првенство.

Романија најавува офаниза

Романија заостанува со три бода откако прво следеше победата над Македонија со 3:2 при што доживеа минимален пораз од Германија со 0:1 за време на викендот. Реално, Романија можеше да има и помалку бодови, доколку немаше среќа на првиот меч кога Македонија се врати од 2:0, за д аповторно романците дадат доцен гол за конечна победа.

Германија доминираше во поседот и во ударите, но тие не можеа да постигнат гол за зголемување на водството, а Романија имаше неколку шанси да обезбеди бод. Значи, Романија на првите два меча одигра доста променливо, но овој дуел е од голема важност за нив.

Мирел Радои има за цел пласман на Мундијалот во Катар, а евентуален пораз во Ереван за нив ќе биде шок. Тој најави офанзивна игра и три бода, против селекцијата против која имаат четири победа на пет меча, а против која пред три години на послендиот меч славеа со 1:0.

Наш предлог:

Победа на Романија @ 2.00 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*