ЕУРО У21 – Група Б: Најава, фаворити и состави на репрезентации

ЕУРО У21

Групата Б на Европското младинско првенство ќе биде барем малку поинтересна и понеизвесна од груата А. Во оваа група е и еден од домаќините на шампионатот – Словенија, но и покрај тоа тие се најголеми аутсајдери според букмејкерите.

Во групата Б главен фаворит е Шпанија и ако с еобложите на нив дека ќе бидат лидери во групата ќе добиете коефициент 1.60 во 10Bet. Втор фаворит е селекцијата на Италија со коефициент 2.40. Сепак, Чешка не смее да ја потцени никој. Тоа е селекција составена од играчи кои се носители во екипи како Славиа и Спарта Прага и имаат едне куп силни натпревари во своите нозе. Тие можат да бидат потенцијално изненадување не само во оваа група, туку и воопшто на шампионатот.

Во продолжение да ги погледнеме составите на сите четири селекции од групата Б.

Чешка

Голмани: Матеј Ковар (Манчестер Јунајтед), Мартин Једличка (ДаЦ 1904), Матуш Трмал (Виторија)

Дефанзивци: Матеј Чалуш (Слован Либерец), Михал Фукала (Слован Либерец), Денис Гранешни (Емен), Либор Холик (Јаблонец), Доминик Плечату (Спарта Прага), Мартин Витик (Спарта Прага)

Играчи за врска: Павел Буча (Викторија Плзен), Филип Хавелка (Чешке Буџејовице, позајмица од Спарта Прага), Доминик Јаношек (Злин), Адам Карабец (Спарта Прага), Михал Кохат (Словачко), Ладислав Крејчи (Спарта Прага), Ондреј Лингр (Славија Прага), Томаш Острак (Карвина), Михал Садилек (Слован Либерец), Павел Шулц (Викторија Плзен), Антонин Ванижек (Бохемианс Праха), Патрик Житни (Теплице)

Напаѓачи: Вацлав Дрчал (Млада Болеслав), Ондреј Шасинка (Баник Острава)

Италија

Голмани: Марко Карнесеки (Кремонезе), Микеле Церофолини (Реџиана), Алесандро Плизари (Реџина)

Дефанзивци: Раул Беланова (Пескара), Енрико Делпрато (Реџина), Џанлука Фработа (Јувентус), Матео Габиа (Милан), Матео Ловато (Верона), Рикардо Маркиза (Специја), Лоренцо Пирола (Монца), Лука Раниери (Спал), Марко Сала (Спал), Габриеле Запа (Каљари)

Играчи од средниот ред: Давиде Фратеси (Монца), Џулио Маџиоре (Специја), Томасо Побега (Специја), Самуеле Ричи (Емполи), Николо Ровеља (Џенова), Сандро Тонали (Милан)

Напаѓачи: Лоренцо Коломбо (Кремонезе, позајмен од Милан), Патрик Кутроне (Валенсија, позајмен од Вулвс), Џакомо Распадори (Сасуоло), Џанлука Скамака (Џенова)

Словенија

Голмани: Шан Лук Либан (Евертон), Мартин Турк (Парма), Игор Векиќ (Браво)

Дефанзивци: Давид Брекало (Браво), Јан Горенц (Мура), Шан Колманич (Остин, на позајмица од Марибор), Алаж Плој (Алуминиј), Шан Рогељ (Тирол), Свен Шоштарич-Карич (Домжале), Душан Стојјенович (Домжале) ), Жан Залетел (Целје), Андраш Жинич (Домжале)

Играчи за врска: Тими Елшник (Олимпија), Адам Гнезда Шерин (Риека, позајмен од Нирнберг), Томи Хорват (Мура), Санди Огринец (Браво), Дејан Петрович (Рапид Виена), Тамар Светлин (Домжале)

Напаѓачи: Жан Целар (Кремонезе, позајмен од Рома), Дарио Колобарич (Домжале), Алјоша Матко (Марибор), Жан Медвед (Висла Краков, позајмен од Слован Братислава), Ник Прелец (Сампдорија)

Шпанија

Голмани: Алекс Домингез (Лас Палмас), Елваро Фернандез (Хуеска), Јосеп Мартинез (Лајпциг)

Дефанзивци: Пипа (Хадерсфилд), Марк Кукурела (Гетафе), Хорхе Куенка (Алмерија, на позајмица од Виљареал), Адрија Педроса (Еспањол), Хуго Гиљамон (Валенсија), Оскар Мингуеза (Барселона), Хуан Миранда (Бетис, позајмен од Барселона)

Играчи за врска: Брахим Диаз (Милан), Андер Баренексеа (Реал Сосиедад), Фран Белтран (Селта Виго), Ману Гарсија (Спортинг Хихон), Јон Монкајола (Осасуна), Алекс Позо (Еибар, позајмен од Севиља), Рикард Пуиг (Барселона), Гонзало Виљар (Рома), Мартин Зубименди (Реал Сосиедад)

Напаѓачи: Дани Гомез (Леванте), Џереми Пино (Виљареал), Хави Пуадо (Еспањол), Абел Руиз (Брага)

Наш предлог:

Шпанија да заврши на првото место во групата @ 1.60 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*