Лига на шампиони: Тешка задача за Шкеднија – најава и предлог тип!

Со денешните натпревари Шериф – Шкендија, Хапоел БШ – Динамо Загреб и Спартак Трнава – Легија почнува разврската во 3-то коло од квалификациите за Лигата на шампионите.

Тетовци на гостувањето во Молдавија кај составот на Шериф ќе треба да ја одбранат минималната предност од 1-0 остварена на првиот меч во Скопје кој го добија благодарение на голот на Бесарт Ибраими.

Сепак, шансите кои ги создадоа фудбалерите на Шерив на споменатиот меч, особено во вториот дел се голема опомена за избраниците на Ќатип Османи, дека задачата во возвратниот дуел нема да биде ни малку лесна.

Ако има добар предзнак, тоа е фактот дека „црвено-црните“ својот последен гостински триумф го забележале токму во Молдавија, на почетокот од ланската европска авантура кога ја декласираа Дачија со 0-4.

Победникот од дуелот во Молдавија, Шериф – Шкендија, во следната фаза ќе игра со австриски Салцбург, од каде што, пак, победникот ќе игра во плејофот за ЛШ, а поразениот ќе обезбеди играње во плејофот за пласман во Лига Европа. Поразениот, пак, од мечот во Молдавија во 4-то коло од квалификациите за Лига Европа ќе игра со подобриот од дуелот Санта Колома (Андора) – Валур (Исланд).

Според букмејкерите Шериф е голем фаворит. Коефициентот за победа според Coinbet24 изнесува 1.54 за реми 3.80 додека за победа на Шкендија коефициентот е 7.10.

Предлог тип:

Шериф покажа дека е опасен уште во Скопје, а сега ќе ја има поддршката од својата публика. Од друга страна Шкендија игра лошо во гости, па нашиот предлоге Тип 1, а коефициентот во Coinbet24  изнесува  1.54 Исто така може да изиграте и „повеќе од 2,5 гола“, а коефициентот во Coinbet24  изнесува 2.24.

Покрај овој натпревар денеска се играат и возвратните средби меѓу Хапоел Бер Шева и Динамо Загреб на нашиот Адеми. Хрватскиот шампион влегува со убедлива предност од 5-0 по првиот меч, додека предност од 2-0 ќе има и Спартак Трнава која на домашен терен игра против Легија Варшава.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*