Рудар – Партизан: Дали пљеваљските тамбураши ќе свират тажни песни?

рудар - партизан

Партизан како и минатата сезона, така и оваа, својата европска авантура ќе ја започне во Црна Гора. Минатата година, противник на црно-белите беше Будучност, а сега Рудар.

Рудар: Пред 15 години изиграа реми против партизан, сега тоа би било подвиг

Минатата сезона екипата на Рудар заврши на шестото место во домашното првенство, но Грбаљ и Зета не добија дозвола за настап во Европа, па Рудар ниту крив, ниту должен, заврши во квалфикациите за Лига Европа. Ситуацијата во некогашниот шампион на Црна Гора е далеку од идеална, замина тренерот, но и многу првотимци од минатиот состав. Сега на клупата е Драган Богавац, кој беше играч во последниот дуел со Партизан. Рудар изигра само еден контролен натпревар и тешко е да се одреди нивната форма.

Партизан: Повторо од Црна Гора до пролет во Европа

Елиминацијата на Будучност од Подгорица ја започна сезоната, а заврши пролетта со пораз од чешкиот Плзен. Сега Партизан, како вицешампион на Србија, ќе се бори против пљеваљски Рудар, клуб со кој има сјајна соработка уште од минатото. Не го променија ниту тренерот, а засега заминаа Тавамба и Митровиќ, додека Антонов е вратен во Грасхоперс. Београѓаните на припреми беа во Словенија и изиграа четири натпревари. Ја победија полската Краквоија и домашната Горица, а претпреа пораз од Ростов и Зорја.

Наш предлог:

Секако дека веруваме во победа на Партизан. Натпреварот не се игра во Пљевељ, туку во Никшќ, каде што Партизан има повеќе фанови отколку Рудар. Покрај тоа, сметаме дека црно-белите ќе постигнат најмалку 2 гола со цел да ги решат дилемите пред реваншто во Белград.  Коефициентот за победа на Партизан во 1хBet изнесува 1.44, додека за Т22+ e нешто повеќе, односно 1.50.

Регистрирај се на 1XBET

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*