Премиер Лига 29-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Централниот меч од 29 коло на англиската Премиер лига ќе биде изигран во недела на Етихад, каде што се уште актуелниот шампион Челси, ќе му ја предаде круната на извесниот нов првак, Манчестер Сити. Покрај ова дерби, вниманието го привлекуваат и дуелите Ливерпул – Њукасл на Енфилд и Брајтон – Арсенал, а тука се клучните натпревари за зачувување на премиерлигашкиот статус помеѓу Свонси и Вест Хем, односно Саутемптон и Стоук.

Барнли – Евертон – ГГ @ 2.05 во 10Bet

Судир на две екипи кои се борат за излез во европските купови, пред се благодарение на одличната одлука, односно оваа сезона најверојатно ќе излезат дури 5 екипи. Барнли долго време беше најпријатното изненадување, но во последно време е во лоша форма и не победи на последните 11 натпревари. „Карамелите“ имаа добар период после промената на тренерот и доаѓањето на клупата на Сем Алардајс, но повторно почнаа да играат топло – ладно, победувајќи дома, а губат на гости. Барнли, генерално игра натпревари со малку голови, но претпоставуваме дека во сабота ќе има гол на двете страни. Причината, пред се, лежи во комфорната позиција во која се наоѓаат ривалите.

Лестер – Борнмут – 1 @ 1.85 во Unibet

Се смири ситуацијата во Лeстер со Алжирецот Ријад Марез и тој сигурно до крајот на сезоната ќе го носи дресот на „лисиците“. Меѓутоа Лестер нема триумф веќе 4 кола. Сите голови на последните натпревари ги постигна Џејми Варди, низ еден автогол, но мора некој да му се придружи за Лестер конечно да победи. Против Борнмут, кој е во во добра форма и заплови во златната средина, домаќините мора да победат доколку сакаат повторно да го почувствуваат задоволството на играњето фудбал ширум стариот континет. За овој натпревар ќе недостига Јапонецот Оказаки, но и без него Лестер е вистински фаворит против Борнмут.

Саутемптон – Стоук – 0-2 гола @ 1.8 во Unibet

Многу незгоден натпревар за типоување. Тимот од најјужната Англија игра една од најлошите сезони во последната деценија, па така „Светците“ дојдоа во опасната зона. Во последните 15 премиерлигашки натпревари го победија само Ватфорд и тоа минимално. Стоук е позагрозен, но има само бод помалку од Саутемтон, но се наоѓа во зоната на испаѓање, што не е пријатно чувство. Очекуваме тврд натпревар, без мног голови, а дека ќе има борба, во тоа не се сомневаме. Поразениот од овој дуел ќе има многу проблеми во преостанатиот дел од првенството.

Свонси – Вест Хем – Г.Г @ 1.93 во 10Bet

Слично како за натпреварот во Саутемптон, важи и зa натпреварот во Велс. „Лебедите“ после очајниот старт на сезоната фатија солиден ритам и на кратко се повлекоа. Меѓутоа, уште се меѓу последните на таблеата, кои најверојатно ќе се преселат во Чемпниошип. Ниту „чеканите“ не се обезбедени со егзистенција бидејќи никако да врзат неколку добри резултати. Двете екипи играат офанзивен фудбал, па веруваме дека ќе има голови на двете страни.

Тотенхем – Хадерсфилд – 1 @ 1.2 во 10Bet

Овде многу дилема не би требало да има, но играчите ги предупредуваме бидејќи за само четири дена домаќините имаат натпревар против Јувентус, а на лондонскиот тим им е многу важен. Тотенхем во меѓувреме помина во четвртфинале ФА Куп, но во тој натпревар ги одмараше Кејн и Ериксен. Лесно може да се случи тоа и против Хадерсфилд. Покетино сигурно ќе се обиде да постигне позитивен резултати, бидејќи натпреварот им е доста важен поради пласман во најкавалитетното европско натпреварување во наредната сезона. Коефициентот не е гол, но може да се појача со 3+ голови на мечот.

Ватфорд – Вест Бромвич – 3+ @ 2.15 во Unibet

Бирмингем би можел лесно да остане и без третиот премиерлигаш. Вест Бромивч минатата недела направи голем чекор наназад во борбата за опстанок, кога беше поразен од Хадерсфилд. Тој неуспех предизвика тектонски потреси помеѓу навивачите, но и меѓу фудбалерите, па се зборува за конфликти од страна на Крис бант со соиграчите. Гостувањето кај Ватфорд може да биде последна прилика за Вест Бромвич да фати каков – таков приклучок со останатите „давеници“ иако се сомневаме дека нивната тешка ситуација ќе биде надмината. Веруваме дека двата тима ќе играат отворено, а нрешено не им одговара ниту на едните ниту на другите.

Ливерпул – Њукасл – 1 и 3+ @ 1.55 во 10Bet

Гол машината од Енфилд, предводена од феноменалниот Еѓипќанец Мохамед Салах нема намера да застане. За титула дефинитивно на Јирген Клоп му ндостига цврста одбрана, која се обидоа да ја бетонираат со доведување на Вирџил Ван Дајк во прескап трансфер, но ефектите, барем до сега, се мминимални. Првата цел на домаќините им е пласман во Лига на шампиони, а се се поблиску до остварувањето на таа цел. Сепак мора да имаме на ум дека Њукасл важи за тим кој постигнува голови, па затоа очекуваме на овој дуел да има голови.

Брајтон – Арсенал – 3+ @ 1.75 во 10Bet

Комбинацијата Арсенал и Арсен во последно време не оди никако. Навивачите на Арсенал очекуваа утешен трофеј во Лига купот, но Гвардиола со неговите „граѓани“ ги спушти на земја. Пред тоа е изгубено дербито со Тотенхем, па така им припадна 4-то место на табелата. Бројтон е во добра форма и четири натпревари не знае за неупсех. Веруваме дека ќе сака победа и против Арсенал, па затоа очекуваме и многу голови, бидејќи Арсен Венгер не знае да игра дефанзивен фудбал.

Манчестер Сити – Челзи – Т1 2+ @ 1,67 во Unibet

Еве и дерби. Стариот шампион му гостува на новиот, тоа е веќе готово извесно. Сити веќе го освои првиот трофеј, од трите на кои се надеваат. Лига Купот не е лош за подигнување на самодовербата, но јасно е дека во мислите на „граѓаните“ е трофејот во ЛШ. Во Премиер лигата не може да им избега трофејот во последните 10 меча, но познавајќи го гладот за победи на Гвардиола, Сити е фаворит против Челзи, на кого бодовите од овој меч му се многу поважни. Тимот на Антонио Конте има пеколен распоред, па „сините“ ќе мора да победуваат доколку сакаат да обезбедат место во Лигата на шампиони, а и доколку Конте дака да ја задржи работата. Ретки се тимовите на кои Сити не им даде барем два гола оваа сезона, па се сомневаме дека и Челзи ќе биде во тоа одбрано друштво.

Кристал Палас – Манчестер Јунајтед – Т2 2+ @ 1.72 во 10Bet

На „орлите“ кога не им оди, не им оди, но кога ќе им тргне не застануваат. На почетокот на сезоната ги соборија сите негативни рекорди во Премиер лигата. На првите пет меча не постигнаа гол, а на шестиот го победија шампионот. Потоа влегоа во позитивна серија, па од веќе виден патник во Чемпионшип, стигнаа до средината на табелата. Не верувам дека тимот на Жозе Мурињо е вистинскиот против кого може да се собираат бодови, особено поради фактот што „црвените ѓаволи“ сакаат да бидат втори, кога веќе не може да бидат први. Јунајтед доаѓа во Лондон на крилјата на победата против Челзи и веруваме во продолжување на голгетерската серија на Лукаку, на кого може да му се придружат и Марсијал, Лингард или конечно да проработи Алексис Санчез. Навивачиет се загрижени што нивниот тим на последните четири гостувања постигна гол само на еден меч, па затоа веруваме дека стрелците конечно ќе проработат и на гости.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*