Манчестер Сити – Челзи: Најава, анализа и предлог тип

Манчестер Сити - Челзи

Манчестер Сити два пати по ред го „поништи“ Арсенал во краток период од само пет дена, играјќи маестрален фудбал. Токму сега, силно мотивираниот Пеп Гвардиола ги пречекува Челзи кои имаат лоша форма, а најверојатното сценарио е уште една победа за момците од Етихад.

Челзи оди на Етихад да ја предаде титулата

Манчестер Сити продолжуваат да ги нижат победите и не знаат за доста, а  со секоја победа тие само се приближуваат до пехарот. Лидерите имаат во моментов 16 поени предност во однос на Манчестер Јунајтед, откако изиграа 28 кола со само 1 пораз.

Од друга страна Челзи изгуби 3 од последните 4 натпревари и оствари загрижувачки порази од Борнмут и Ватфорд, а на тој начин Конте дојде под огромен притисок.

Конте под притисок

Со оглед на тоа што минатото коло првите 4 екипи од табелата остварија победи, на италијанскиот селектор му оставија многу работа во рацете.  Со секоја победа на Ливерпул и Тотенхем, притисокот на Конте пропорционално му се зголемува. Само 12 месеци порано, Конте беше лидер во Премиер Лигата, а сега е друга приказна, односно како да станува збор за друг Челзи.

Него му преостануваат само уште 10 натпревари за да направи план и да го доведе Челзи на позиција која води во елитата, односно Лигата на шампионите.

Кевин Де Брујн во битка со Еден Азар

Белгијците кој го носат истиот национален дрес, во недела на дерби натпреварот помеѓу Манчестер Сити – Челзи ќе бидат најголеми противници.

Кевин Де Брујн е главен фаворит за освојување на титулата „Најдобар играч во Премиер Лига“, а минатата година беше неговиот противник Еден Азар.

Формата на Челзи ја одреди вредноста на коефициентот

Иако станува збор за големо дерби, во овој дуел тимот на Манчестер Сити според светските букмејкери е голем фаворит. Ние сметаме дека тоа е резултат на лошата форма која ја има Челзи и катастрофалните порази од екипи кои во никој случај не смеаа да ги надиграат плавите. За победа на Манчестер Сити коефициентот е 1.60 во 10Bet, за натпреварот да заврши реми Unibet нуди највисок коефициент од 4.30, а исто така Unibet најмалку верува во изненадување и победа за Челзи, па затоа понуди коефициент со вредност од 6.15.

Наш предлог:

Двата тима постигнуваат барем по еден гол @ 1.77 во 10Веt

Aгуеро постигнува гол @ 1.90  во Unibet

Нерешен резултат во прво полувреме @ 2.4 во Unibet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*