Најава и анализа на баражите: Кој ќе патува за Русија?

најава

Уште шест слободни места остнаа за Светското првенство во Русија, за кои конкурираат 12 репрезентаации. Само уште четири репрезентации од Европа ќе добијат билет за Мундијалот, а денес се играат првите бараж натпревари.

Во европските квалификации ќе играат Северна Ирска-Швајцарија, Хрватска-Грција, Шведска-Италија и Данска-Република Ирска, а во интерконтинеталните Хондурас-Австралија и Нов Зеланд-Перу.

Во Белфаст Северна Ирска ја пречекува Швајцарија со надеж за прв пласман на Светско првенство после 32 години. Северна Ирска во 1982 година последен пат беше учесник на едно светско првенство, но момците на Мартин О’Нил докажаа дека пласманот на ЕП 2016 не беше случајност.

Несреќа за Британците е што против себе ќе имаат тим кој победи на 9 од 10-те меча во групата и не се пласираше директно на СП само поради полошата гол разлика од европскиот шампион Португалија.

Последен пат во официјалн натпревар овие две репрезентации се сретнале во далечната 1964 година, но домаќините се амбициозни да обезбедат добар резултат на „Виндзор Парк“ и да си ја олеснат задачата пред реваншот.

Ударна игла кај домаќините ќе биде сигурно напаѓачот Конор Вашингтон, но од големо значење сигурно ќе биде и капитенот Стивен Дејвис кој ќе го одигра 100-от натпревар за националниот тим. Островјаните во последните 4 години имаат само 1 пораз на домашен терен и тоа му дава голем оптимизам.

Од друга страна селекторот на Швајцарија Владимир Петковиќ има повеќе адути во ракавот. Тука се големите ѕвезди Џердан Шакири, Гранит Џака и Рикардо Родригез, а силни оружја сигурно ќе бидат и Харис Сеферовиќ, како и брзината на Адмир Мехмеди.

За победа на Швајцарија во Bet365 е најдобриот коефициент и е 2.30. Најдобриот коефициент за победа на домаќинот е во Marathonbet и е 3.84. Во истата обложувалница за реми ќе добиете коефициент 3.16.

најава

Во другиот натпревар кој се игра денес Хрватска во Загреб ја пречекува Грција. Балканското дерби ќе спои две репрезентации со коренито различен стил. Хрватите се технички супериорни и имаат изобилство на класа на средината на теренот, а Грците традиционално првенствено се грижат на добрата одбрана за да постигнат добри резултати.

„Коцкестите“ беа фаворити во својата група и водеа до претпоследното коло, кога наивно ја испуштиа победата против Финска. Хрватска дури и стравуваше за пласман во баражот, но оствари голема победа против Украина во Киев.

Хрватскиот селектор за овој меч нема да може да смета на повредените Милан Бадељ, Матео Ковачиќ и Марко Пјаца. Ѕвездата на Јувентус Марио Манџукиќ до последно ќе биде под знак прашалник, но најверојатно ќе излезе како стартер. Со играчи како Лука Модриќ, Иван Перишиќ и Марсело Брозовиќ Хрватите ќе се обидат да доминираат во средниот ред и да остварат добар резултат на „Максимир“. Секако најголем адут на „коцкестите“ во овој натпревар ќе биде Иван Перишиќ кој е во фантастична форма.

Грција не покажа ништо особено во квалификациите, но дојде до второто место. Голем хендикеп за нашите соседи ќе биде отсуството на Костас Манолас кој е повреден. Селекторот Михаел Скибе ќе се определи за подефанзивна тактика, а поддршка на најистурениот Митроглу ќе му прави Костас Фортунис.

Интересно е што до сега Хрватите и Грците немаат елиминација во бараж. Балансот на „коцкестите“ е 4 пласмани од 4 баражи, додека нашите јужни соседи успеале да се пласираат два пати после бараж.

Најдобриот коефициент за победа на Хрватска можете да го најдете во 10bet – 1,4, додека за реми најдобар коефициент нуди Marathonbet4,45. За победа на Грција најдобриот коефициент го нуди Pinnacle12,50.

најава

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*