ТИП НА ДЕНОТ (01.07.2024, 18:00) ФРАНЦИЈА – БЕЛГИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата е најголемото дерби во осминафиналето на Европското првенство помеѓу Франција и Белгија.

Франција игра под очекувањата

Ова оваа селекција навикнати сме да гледаме поубедливи партии со оглед на квалитетот кој го имаат. Во првото коло против Австрија со 1:0, а во второто коло одиграа реми против Холандија, но без Мбапе во тимот. Во третото коло навистина потфрлија против Полска, осиграа реми но на тој меч вистински се видоја слабостите на оваа репрезентација, која на крајот заврши на второто место во групата. Тоа им донесе силен противник во осминафиналето, па сега немаат право на кикс. Според квалитетот „петлите“ се едни од главните фаворити на ЕП, но играат под очекувањата. На последните два меча против Белгија запишаа две победи, па тоа може да им даде самодоверба пред овој натпревар.

Белгија сака да ја искористи слабата форма на Франција

Белгија исто потешко од очекувањта ја мина групата во која сите четири репрезентации завршија со ист број бодови. Јасно е дека ова е последна шанса за оваа генерација, па и очекувано Белгија не е во топ фаворитите. Меѓутоа, во нокаут натпреварите се е можно и одлучуваат само детали. Сигурно ќе сака да ја искористи слабата форма на Франција, па како аутсајдер да се пласира во четвртфинале. Белгија има фудбалери кои можат да решат меч во секој момент, но проблем е слабата ефикасност, па на овој меч се очекува конечно Лукаку да проработи. Франција им е вечерн ривал, па сигурно тоа ќе биде поголем мотив за Белгијците.

Очекувања

Дуел на две силни репрезентации кои не се во најдобра форма, па очекуваме неизвесен дуел кој ќе го решат мали детали, но ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Франција – Белгија – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*