ТИП НА ДЕНОТ (29.05.2024, 19:00) БРАН – КРИСТЕНСУД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има мала понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме мечот од норвешката прва лига помеѓу Бран и Кристенсуд.

Бран се бори за шампионската титула

Бран минатата сезона направи големо изненадување откако го освои второто место на табелата. Тоа никој не го очекуваше од тим кој штотуку се врати во елитата, а со добрите игри Бран продолжи и оваа сезона. Моментално се наоѓа на третото место на табелата со само два бода помалку од лидерот, па е фаворит од сенка за титулата. Притоа Бран обезбеди пласман во Лигата на конференции, па тоа може да му одземе енергија и фокус од домашното првенство. За време на Европското првенство норвешкото првенство ќе биде во прекин, па Бран сака паузата да ја дочека на што подобро место на табелата. Моментално се наоѓа во одлична форма и е голем фаворит на овој меч.

Кристенсуд во очајна форма

Овој тим минатата сезона преку плеј-оф успеа да стигне во првата лига, па оваа сезона главна цел ќе биде да избори опстанок во елитата. Тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи според квалитетот на тимот Кристенсуд е меѓу најслабите тимови во лигата. Добро ја отвори сезоната, но во последно време е во очајна форма и на последните пет меча освои само два бода. Најголем проблем на овој тим е слабата одбрана која прима многу голови, а исто така и слабите игри на гостински терен. Моментално е надвор од зоната за испаѓање, но само поради подобрата гол-разлика. Ова е едно од најтешките гостувања во лигата, па тешко дека ќе успее да се врати дома со бодови.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит и очекуваме да оствари лесна победа и тоа изразена со повеќе голови разлика, па поради тоа очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Бран – Кристенсуд – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*