ТИП НА ДЕНОТ (27.05.2024, 20:30)ФОРТУНА ДИЗЕЛДОРФ – БОХУМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме бараж натпреварот за последното место во Бундеслигата помеѓу Фортуна Дизелдорф и Бохум.

Фортуна пред враќање во елитата

Фортуна имаше одлична сезона во Цвајта и на крајот заврши на третото место на табелата, место кое носи во баражот за пласман во Бундеслигата. Иако главната цел на овој тим беше пласман во првата лига, сепак не беше меѓу фаворитите, бидејќи имаше поквалитетни тимови. На крајот успеа да заврши пред Хамбургер со тоа што во последната третина од шампионатот влезе во одлична форма. Одличната форма ја потврди во првиот дуел кога со високи 3:0 славеше на гостувањето кај Бохум, па со една нога го обезбеди билетот за елитата. Сега на домашен терен треба само да го потврди пласманот и не се очекуваат изненадувања, а домашната публика секако ќе биде голема поддршка. Ова за Фортуна ќе значи враќање во Бундеслигата, а со оглед на квалитетите на тимот тоа секако ќе биде големо достигнување.

Бохум веќе се спрема за Цвајта

Главна цел на Бохум оваа сезона беше да обезбеди опстанок во Бундеслигата меѓутоа исклучително лошо ја отвори сезоната. Богум немаше победа долго време и веќе од самиот старт се покажа како главен фаворит за испаѓање. Меѓутоа, како што одминуваше сезоната така тимот влегуваше во се подобра форма и во еден момент излезе од опасната зона. Сепак на крајот тоа не беше доволно за спас и заврши на третото место од назад, што значи дека мораше да игра бараж за опстанок. Шансите за победа во двомечот не беа мали, меѓутоа Бохум покажа дека сепак нема тим за прва лига и во првиот меч загуби на домашен терен со 3:0. Сега ќе му биде потребно чудо, па иако нема лесно да се предаде сепак веќе со една нога е во втора лига.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит на овој меч, но гостите нема што да загубат и ќе играат отворено од самиот старт, а тоа е предуслов за многу голови.

ТИП:

Фортуна Дизелдорф – Бохум – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*