ТИП НА ДЕНОТ (26.05.2024, 18:00) АТАЛАНТА – ТОРИНО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Аталанта и Торино.

Историска сезона за Аталанта

Години наназад Аталанта е во самиот врв на италијанскиот фудбал и слободно може да се каже дека овој тим ја има златната ера. Минатата сезона Аталанта стигна до позиција која води во Лига Европа и успеа да стигне до истириски триумф. Гасперини и дружибата во финалето го прегазија Леверкузен и освоија европски трофеј, па со златни букви се запишаа во историјата на клубот. Што се однесува до Серија А и таму тимот е во серија на победи и обезбеди пласман во Лигата на шампиони. Меѓутоа, со победа може да стигне до четвртото место, што е реална цел. На овој меч се очекува преполн  стадион и фешта за освоената титула, но формата и традицијата се на нивна страна па е прв фаворит. Со оглед дека двата тима играат без притисок, се очекува и ефикасен меч.

Торино ја оствари целта

Генерално „биковите“ ја остварија првата цел, а  тоа  е  обезбедување на опстанок, но  очигледно не можеа да појдат чекор подалеку и да обезбедат пласман во Европа.  Добро ја отворија сезоната, но потоа очекувано имаа пад на формата, за во полседно време повторно да заиграат добро..Тренерот Јуриќ нема проблем со повредени играчи, но ова е едно од најтешките гостувања во лигата.Сега гостувата на еден од најсилните тимови во лигата, па сигурно тоа ќе биде мотив повеќе  да се покажат во вистинското светло. Торино игра според очекувањата оваа сезона и имаше реални шанси да се бори за излез во Европа.Но, на последните шест меча запиша само две  победа и се наоѓа на 9-то место, па во последното коло не може да ја промени позицијата. Поради тоа овој меч нема  резултатско значење, а играњето без притисок може да биде предност.

Очекување

Со оглед дека давата тима играат без притисок и овој меч нема резултатско значење очекуваме надигрување и вистинска голеада.

ТИП:

Аталанта – Торино – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*