ТИП НА ДЕНОТ (21.05.2024, 20:30) БАЗЕЛ – ИВЕРДОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од швајцарската лига помеѓу Базел и Ивердон.

Сезона за заборав за Базел

Славниот швајцарски клуб игра уште една сезона за заборав и моментално игра во плеј-аут групата, односно се бори од испаѓање. Базел е далеку од своите најдобри денови, но малкумина претпоставуваа дека може да се натпреварува во плеј-аут групата. Во првиот дел од сезоната тимот играше многу лошо, но за среќа во последно време игра се подобро. Не е загрозен од испаѓање бидејќи во моментов има цели 11 бода повеќе од загрозените тимови. На послдните два меча запѓа две победи, па сигурно ќе сака да ја продолжи добрата серија. Опстанокот не им е загрозен па овој дуел и нема големо резултатско значење, а тоа значи дека ќе играат рстеретено и без притисок.

Ивердон ја оствари целта

Ивердон ја оствари примарната цел за оваа сезона, а тоа е да избори опстанок. Овој тим и нема квалитет за ништо повеќе од тоа, па може да биде задоволен. Моментално се наоѓа на третото место во плеј-аут групата со само два бода помалу од Базел. Ова по традиција е тешко гостување за Ивердон, но и најголем предизвик е да се оствари позитивен резултат против славниот клуб. Тимот игра топо-ладно и на последните пет меча има три победи и два порази. Реми би бил добар резултат за Ивердон, но секако дека нема да се откаже лесно и ќе се обиде да го победи Базел, а со тоа и да го престигне на табелата.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па веруваме дека Базел ќе ги освои трите бода на овој меч.

ТИП:

Базел – Ивердон – 1 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*