ТИП НА ДЕНОТ (08.05.2024, 21:00) РЕАЛ МАДРИД – БАЕРН МИНХЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе биде дуелот од полуфиналето во Лигата на шампиони помеѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен, каде ќе се борат за последниот билет за финалето.

Реал фаворит за финале

И оваа сезона „кралевите“ се еден од најголемите фаворити во Лигата на шампиони, а тоа го потврдија со игрите во групната фаза. Тимот на Анчелоти се наоѓа во одлична форма, а полека се решава проблемот со повредени фудбалери. Во осминафиналето го елиминираа Лајпциг, малку потешко од очекувањата, но тоа потврдува дека во елиминациите во ЛШ нема лесни натпревари. Потоа следуваше дуел  Манчестер Сити кој според многумина беше окарактеризиран како „финале пред финалето“.Реал успеа да излезе како победник  со паметка и тактичка игра во реваншот, а нешто слично одигра и во првиот дуел во Минхен. Ремито од првиот меч го прави Реал фаворит поради домашниот терен, но секако   нема да биде лесно бидејќи противникот е  многу квалитетен со одлични индивидуалци.

Баерн не го кажал последниот збор

Баерн Минхен ја игра една од најслабите сезони во последната деценија и просто Баварците изгледаат непрепознатливо. Во Бундеслигата ја загубија шампионската битка и последцели 10 години го предадоа трофејот. Меѓутоа, во Лигата на шампиони играат  одличо и стигнаа  на чекор до финалето. Како што одминуваше сезоната во ова натпреварување Баварците играат се подобро. Во четвртфиналето го елиминираа силниот Арсенал и тоа им даде додатна  самодоверба. Во првиот меч слободно може да се каже дека беа подобар противник и имаа водство до 80-та минута. Меѓутоа, одбраната  е најслабата точка на овој тим па  ќе мора  да игра на повисоко ниво ако сака да го елиминира Реал. Баерн нема лесно да се предаде и доаѓа по победа во Мадрид и билет за  финалето.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел и неизвесен до самиот крај, а големи се шансите пласманот во финале да биде решен после продолженија или изведување на пенали.

ТИП:

Реал Мадрид – Баерн Минхен – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*