ТИП НА ДЕНОТ (28.04.2024, 18:00) НАПОЛИ – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Наполи и Рома.

Наполи најголемо разочарување на Апенините

Актуелниот шампион на Италија оваа сезоа е најголемо разочарување. Воопшто не  личи на тимот од минатата сезона и Наполи моменатлно се наоѓа на 8-то место на табелата. Во октомври беше направена тренерска смена после лошиот старт на сезоната, но со доаѓањето на Мацари резултатите само станаа полоши. Потоа пристигна нов тренер, но тешко дека нешто ќе може да се спаси од оваа сезона. Наполи сепак не е далеку од местата кои водат во Европа, па до крајот на сезоната ќе има за цел да обезбеди пласман во Лига Европа. Наполи до крајот ќе се бори за таа цел иако моментално не е во добра форма и има два порази на последните четири меча. Сепак, мечот со Рома е локално дерби на југот и  секогаш е мотив повеќе, па Наполи ќе даде се од себе за позитивен резултат, а домашниот терен го прави благ фаворит.

Рома прави „чуда“ со Де Роси

Рома многу лошо ја отвори сезоната, па цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Тоа донесе позитивни промени и Рома заигра многу подобро и помотивирано со новиот тренер. Рома се наоѓа во исклучителна форма, има само еден пораз на последните 14 меча, па овој меч доаѓа во одличен момент за Дибала и дружината. Рома моментално се наоѓа на 5-то место на табелата кое води во Лигата на шампиони, па сигурно главна цел ќе биде да се задржи на тоа место. На половина од сезоната тоа беше скоро па „невозможна мисија“, но сепак Де Роси ја  препороди Рома и си зааботи нов договор, иако дојде како привремено  решение.Ова е едно од најтешките гостувања, па сигурно „волчицата“ би  се задоволила и со реми.

Очекување

Ова е едно од најголемите дербија во Италија и секогаш е возбудливо и богато со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Наполи – Рома – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*