ТИП НА ДЕНОТ (15.04.2024, 18:30) ФИОРЕНТИНА – ЏЕНОВА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понеда за обложување, во фокусот ќе бидат натпреварите од Серија А, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Фиорентина и Џенова.

Фиорентина нема право на кикс

Фиорентина одлично ја отвори сезоната и беше едно од најпријатно изненадување во Серија А. Меѓутоа, моментално се соочува со пад на формата, на последните пет меча запиша само една победа, па падна на 10-то место на табеалета. Пласман во Лига Европа е реална опција за овој тим, бидејќи има два меча помалку, а не заостанува многу зад местата кои водат во ЛЕ. „Виолетовите“ сепак ќе мора што поскоро да им се вратат на победите, а ова е одлична можност за тоа бидеји играат со помалку квалитетен противник. Изминатите натпревари Фиорентина имаше тежок распоред играше само со тимови од горниот дел на табелата, па на тоа се должат и послабите резултати.

Џенова пријатно изненади

Џенова е пријатно изненадување оваа сезона и Џилардино покажа дека одлично го води тимот. Откако експресно се вратија во Серија А нивна цел оваа сезона беше да обезбедат опстанок во лигата, но никој не очекуваше тоа да го направат толку лесно. Џенова игра одлично, па иако моментално е во пад на формата и има само една победа на последните пет меча, сепак е на 12-то место на табелата. Тимот е во сигурната зона, игра растеретено без притисок, па сигурно нема лесно да се предаде и на ова гостување доаѓа по бодови. Треба да се напомене дека на почетокот на сезоната беа доведени добри засилувања како Ретеги и Месијас, па Џилардино направи навистина компактен тим.

Очекувања

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па очекуваме Фиорентина да ги освои трите бода на овој меч.

ТИП:

Фиорентина – Џенова – 1 @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*