ТИП НА ДЕНОТ (28.03.2024, 14:00) АРХУС – СКИВЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има многу мала понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од третата данска лига помеѓу Архус Фремад и Скиве.

Архус Фремед ја исполни првата цел

Архус се наоѓа на високото трето место на табелата и извесно е дека ќе игра во плеј-офот. Имено, после 22 одиграни кола лигата се дели на два дела и првите шест тима ќе се борат за промоција во повисок ранг, додека останатите ќе се борат за опстанок. Фремед заостанува многу зад лидерот, но се наоѓа на место кое не може да биде загорозено, па првата цел е ислолнета, а тоа е играње во пле-оф. Сепак, за овој тим е важно да ги добијат последните три меча, како би ги зголемиле шансите за евентуаелен пласман во повисок ранг, иако јасно е дека Есбјерг е најголем фаворит за тоа.

Уште една просечна сезона за Скиве

Тимот на Скиве веќе неколку сезони игра во третата лига, иако претходно беа стандардни второлигаши. Откако испаднаа во трета лига никако да најдат ритам и да се вратат во повисок ранг. Моментално се наоѓаат на 8-то место и минимални се шансите да стигнат до шестото место кое води воо плеј-офот, па најверојатно ќе играат плеј-аут. Не би требало да имаат проблем да опстанат во лигата, но за нив и оваа сезона е просечна, бидејќи овој тим заслужува што поскоро а се врати во повисок ранг. Во моментов се во добра форма и на последните пет меча немаат пораз, запишаа две победи и три ремија, па на ова гостување нема да одат со „бело знаме“, иако јасно е дека ќе биде тешко да стигнат до бодови.

Очекување

Квалитетот е на страната на домаќините, а и бодовите им се повеќе потребни па ќе влезат помотивирани, па затоа веруваме дека ќе ги освојат трите бода.

ТИП:

Архус Фремед – Скиве – 1 @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*