ТИП НА ДЕНОТ (06.02.2024, 20:45) КОВЕНТРИ – ШЕФИЛД ВЕНЗДЕЈ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуза за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од ФА купот помеѓу Ковентри и Шефилд Венздеј.

Ковентри во предност поради домашниот терен

Ковентри во првиот меч со Шефилд Венздеј успеа да остане непоразен на гостувањето (1:1), па се избори за дуел пред своите навивачи. Поради тоа сигурно ќе сака да се пласира во следното коло од ФА Купот, а домашниот терен треба да биде силен адут. Моментално е во серија од три меча без победа, но претходно имаше низа од четири победи, па се наоѓа во плеј-оф зоната во Чемпионшип. Тоа е и главна цел на овој тим, да се избори за плеј-оф, иако би било премногу тешко да се очекува пласман во Премиер лигата со оглед на огромната конкуренција. Во секој случај на овој дуел гледа шанса да оди што подалеку и во ФА Купот, натпреварување кое е важно за сите во Англија.

Шефилд размислува за опстанокот

Шефилд има многу поголеми проблеми за разлика од нивниот ривал. Моментално се наоѓа на 23-то место во Чемпионшип и секако дека главна цел на овој тим е да избори опстанок во лигата. Меѓутоа, со оглед на конкуренцијата ќе биде премногу тешко и ќе мора што поскоро да ја поправат формата. На последните четири меча запишаа три порази и едно реми, па јасно е дека овој меч доаѓа во најлошо време за нив. Играње во ФА Купот секако е престиж за сите клубови, но за Шефилд во овој случај ќе биде оптеретување, бидејќи мораат да мислат на опстанокот, што е прва цел на тимот.

Очекување

Според квалитетот и формата домаќинот е фаворит на овој меч, па веруваме дека ќе се пласира во следната фаза.

ТИП:

Ковентри – Шефилд Венздеј – 1 @ 1.45 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*