ТИП НА ДЕНОТ (26.01.2024, 20:45) КАЉАРИ – ТОРИНО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Каљари и Торино.

Каљари игра добро на домашен терен

Тимот од Сардинија експресно се врати во Серија А после само една година помината во Серија Б, па сега главната цел оваа сезона ќе биде опстанок во елитата. Меѓутоа, тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема, а Каљари не донесе големи засилувања ова лето. Впечатокот е дека овој тим е силен за Серија Б, но е слаб за најсилната лига. Каљари лошо ја отвори сезоната, но како одминува сезоната игра се подобро, па има само еден пораз на последните четири меча. Најсилен адут на овој тим е домашниот терен и најголем дел од бодовите ги освојува дома, па доколку сака да обезбеди опстанок треба да игра подобро на гости. Моментално се наоѓа над зоната за испаѓање, но го чека грчевита борба за опстанок, па за нив секој бод е важен.

Торино игра според очекувањата

Торино моментално се наоѓа на средина на табелата и впечатокот е дека тоа е местото на овој тим. „Биковите“ лесно ќе обезбедат опстанок, но немаат квалитет да се борат за позициите кои водат во европските натпреварувања. Торино лошо ја отвори сезоната, но потоа почна да се подобрува и моментално е во добра форма и има само еден пораз на последните пет меча. Тимот игра растеретено и тоа придонесува за добри резултати бидејќи не играат под притисок. Гостувањето во Сардинија по традиција е тешко, но Торино сигурно нема лесно да се предаде и ќе сака да освои најмалку еде бод. Што се однесува до победите тренерот Јуриќ нема да може да смета само на повредениот Радоњиќ.

Очекување

Очекуваме неизвесен и израмнет дуел кој ќе го одлучуваат мали детали, но исто така очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Каљари – Торино – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*