ТИП НА ДЕНОТ (02.09.2023, 20:45) НАПОЛИ – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Наполи и Лацио.

Наполи продолжи каде што застана

Наполи минатата сезона супериорно ја освои титулата и после цели 33 години го врати Скудетото во Неапол. Раководството успеа да го задржи костурот на тимот и ги одби богатите понуди за најголемите ѕвезди. Меѓутоа замина Ким, кој минатата сезона имаше клучна улога, а Наполи не донесе соодветна замена, па се чини дека дефанзивата ќе биде болна точка на тимот оваа сезона. Меѓутоа, Наполи иако со нов тренер оваа сезона продолжи каде што застана, па со две победи ја отвори сезоната, а сега на гости им доаѓа Лацио. Ова е шанса Наполи со победа да покаже дека и оваа сезона го сака Скудетото, а јасно дека главната сила на тимот е нападот, кој го предводат Осимен и Кварацхелија.

Ужасен старт за Лацио

Лацио минатата сезона беше едно од најпријатните изненадувања и заврши на второто место на табелата, па после неколку години се врати во Лигата на шампиони. Меѓутоа летово замина најголемата ѕвезда на тимот Милинковиќ-Савиќ, за кого не беше доведена адекватна замена. Тоа веднаш се одрази на играта на тимот, кој на катастрофален начин ја отвори сезоната. Во првото коло загуби од Лече, а минатото коло беше поразен од Џенова на домашен терен. Сега на ред е најтешкото гостување, а тимот е со слаба самодоверба и ќе се обиде да остане непоразен, иако тоа воопшто нема да биде лесно.

Очекување

Наполи е голем фаворит на овој меч, но во дерби натпреварите во Италија е секогаш неизвесно и има изненадувања. Ние очекуваме отворен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Наполи – Лацио – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*