ТИП НА ДЕНОТ (31.08.2023, 20:00) ПАРТИЗАНИ – АСТАНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот на вниманието ќе бидат квалификациските натпревари во Конференциската лига, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Партизани Тирана и Астана.

Првиот натпревар заврши со победа на Астана од 1:0, па во овој меч, кој ќе се игра во Елбасан е се отворено и очекуваме да биде неизвесно до самиот крај.

Партизани има шанса која не се пропушта

Помалку неочекувано Партизани ја освои титулата во Албанија, но овој тим не е неискусен во Европа бидејќи секое лето играат квалификации. Меѓутоа, немаат поголем успех и се далеку од пеј-офот, па ова е ретка шанса да обезбедат играње во групна фаза. Елиминацијата во првото коло во ЛШ об Бате Борисов не беше изненадување. Меѓутоа во квалификациите за Лига конференции имаат неколу победи и стигнаа до плеј-фот, па сигурно нема лесно да се предадат. Во првиот меч против Астана покажаа дека се тврд тим, па негативата од 1:0 нема да биде недостижа и сигурно гледаат шанса па ќе се борат до самиот крај.

Квалитетот е на страната на Астана

Шампионот на Казакстан не успеа да дојде до групната фаза во Лигата на шампиони, па дури ни во Лига Еропа и сега има последна шанса која не смее да ја пропушти. Астана се наоѓа пред императив победа и мора да го елимира албанскиот тим, кој покажа дека не е наивен. Борбата за Лига Европа ја загубија од Лудогорец, кој во ревашот ги победи со 5:1. Јасно е дека Астана нема големо искуство во европски натпревари, но е фаворит во овој двомеч, бидејќи квалитетот е на нивна страна. Астана има минимална предност од првиот меч, но ќе биде голема грешка доколку го брани тој резултат и сигурно ќе се обиде да дојде до победа и во Елбасан.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел каде нема изразит фаворит и борба до самиот крај, но веруваме дека ќе гледаме ефикасен натпревар со голови на двете страни.

ТИП:

Партизани – Астана – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*