ТИП НА ДЕНОТ (30.08.2023, 20:30) БАРИ – ЦИТАДЕЛА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Бари и Цитадела од Серија Б.

Дали Бари конечно ќе успее да се врати во елитата?

Минатата сезона Бари играше одлично и беше еден од фаворитите за се врати во Серија А после многу години, но славниот клуб испушти голема шанса. Во финалниот бараж беше елиминиран од Каљари. Првиот меч на Сардинија заврши со резултат 1:1, а во реваншот Бари прими гол во 94-та минута. Болната елиминација сигурно остави трага, но Бари оваа сезона има нова шанса и добро ја отвори сезоната со четири бода од првите два меча. Поради тоа Бари е фаворит на овој меч, а познато е дека овој тим игра особено добро на домашен терен. Бари е цврст тим кој постигнува мал број голови, но исто така и многу ретко прима гол.

Цитадела прво мисли на опстанокот

Минатата сезона беше многу турбулентна за цитадела и успеа во последните пет кола да избори опстанок во Серија Б. И оваа сезона главна цел ќе биде да се избори опстанок, но годинава Цитадела ќе се обиде да направи нешто повеќе иако се чини како „невозможно“ да дојде до местата кои водат во бараж. Според квалитетот овој тим е за средина на табелата, но сезоната ја отвори добро и послед две кола има три бода. Минатата сезона Цитадела претрпе тежок пораз од Бари, па тоа ќе биде мотив повеќе оваа сезона да се одмазди. Ќе се обиде да се брани и да се заканува преку контранапади, па и реми ќе биде голем успех.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Бари, па очекуваме да ги освои трите бода, иако нема да биде лесно.

ТИП:

Бари – Цитадела – 1 @ 2.20 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*