ТИП НА ДЕНОТ (15.08.2023, 19:00) АРИС – РАКОВ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат квалификациските натпревари од Лигата на шампиони. Ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Арис и Раков.

Првиот дуел во Полска заврши со победа на Раков од 2:1, па не очекува возбудлив и неизвесен натпревар.

Арис се „извади“ во финишот

За разлика од противникот, екипата на Кипар се уште нема обврски во домашното првенство,  а тоа има свои предности и негативни страни. Добро е што можат да се фокусирата на реваншот кој може да ги однесе во групната фаза од Лигата на шампиони, а лошо затоа што немаат доволен број натпревари и натпреварувачки ритам. На гостувањето во Полска се „извадија“ во финишот бидејќи губеа со 2:0, но постигнаа важен гол. Тоа е од големо значење бидејќи сега на домашен терен ќе бркаат само еден гол разлика и сигурно нема да тргнат безглаво бидејќи знаат дека ќе можат да ја остварат целта и после продолженија и потребен им е само еден гол. Пласман во групната фаза од ЛШ за овој тим би бил одлично достигнување.

Раков на чекор до историско достигнување

Се чини дека поскиот шампион ја плаќа цената од напорниот ритам на стартот на сезоната. Полското првенство е во тек, а европските натпревари се многу тешки и важни, а Раков веќе одигра девет официјални натпревари оваа сезона. Во квалификациите Раков игра одлично, прво ја елинираа Флора, потоа Карабаг, а сега се на чекор до остварување на сонот. Во првиот меч имаа предност од 2:0, но попуштија во финишот и примија гол.Сепак со предност патуваат во Кипар и ќе направат се за да издрѓат 90 минити и да дојдат до историски пласман во групната фаза од Лигата на шампиони.

Очекување

Очекување тежок и неизвесен дуел, но предноста е сепак на страната на домаќинот и веруваме дека ќе победи, но тоа може да не биде доволно за пласман во групната фаза од ЛШ.

ТИП:

Арис – Раков – 1 @ 2.20 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*