ТИП НА ДЕНОТ (15.07.2023, 18:00) ВАЛЕРЕНГА – МОЛДЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешката лига помеѓу Валеренга и Молде.

Валеренга игра под сите очекувања

Се чини дека Валеренга игра добра оваа сезона само во Купот и неодамна се пласираше во полуфиналет. Меѓутоа, во првенството игра многу слабо, под сите очекувања и моментално се наоѓа на 13-то место на табелата. Валеренга на последните пет меча освои само еден бод, па сигурно до крајот овој тим го чека грчевита борба за опстанок. Сега на гости му доаѓа актуелниот шампион Молде, кој по традиција остварува добри резултати на овој стадион. Валеренга сигурно нема лесно да се предаде и ќе се обиде да освои барем бод на овој меч.

Молде полека влегува во форма

Минатата сезона за Молде беше доста успешна бидејќи овој тим ја освои титулата во Норвешка на убедлив начин. Поради тоа очекувањата од овој тим оваа сезона беа многу поголеми, но Молде не ја отвори најдобро сезоната и после 14 одиграни кола се наоѓа на 5-то место. Меѓутоа, се уште е многу рано, па овој тим има капацитет да се искачува на табелата, но сигурно мора да ги поправи резултатите. Во последно време влезе во добра форма и пред само два дена се пласираше во полуфиналето на Купот. Во првенството исто така игра многу подобро и оствари три победи на последните пет меча. Целта е секако да се искачи на табелата, а квалитетот е на негова страна.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Молде, па очекуваме да продолжи со добрите резултати и да ги освои трите бода.

ТИП:

Валеренга – Молде – 2 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*