ТИП НА ДЕНОТ (24.06.2023, 18:00) ВИКИНГ – БРАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас го анализираме дуелот од норвешкиот шампионат помеѓу Викинг и Бран.

Викинг моментално се наоѓа на четвртото место на табелата и заостанува четири бода од Бран, кој се наоѓа на второто место на табелата. Поради тоа овој дуел е исклучително важен за двата тима.

Викинг се бори за излез во Европа

Минатата сезона за фудбалерите на Викинг беше за заборав бидејќи на крајот завршија на 11-то место на табелата. Само година дена претходно овој тим беше на третото место и избори пласман во Конференциската лига. Примарна цел и оваа сезона ќе биде излез во Европа, но Викинг оваа сезона има многу подобар тим во однос на минатите сезони. Моментално се наоѓа на четвртото место, но заостанува само четири бода зад второпласираниот Бран. Со победа на овој меч ќе бидат многу поблиску до целта, а можеби и ќе се зголемат амбициите. Сепак, рано е да се прогнозора конечниот пласман бидејќи ова е 11-то коло. Викинг не може да се пофали дека е во добра форма бидејќи на последите три кола запиша два порази и една победа.

Бран игра одлично на стартот на сезоната

Бран минатата сезона играше во втората лига, но таму беше суперирен и веднаш се врати во елитата. Инаку Бран до сега три пати ја освојувал шампионската тутула, а последен пат тоа го направи во 2007 година. Оваа сезона игра одлично од стартот на првенството и моментално се наоѓа на второто место на табелата иако тоа малкумина го очекуваа. Тимот се наоѓа во одлична форма и на последните четири меча запиша три победи и едно реми. Иако е рано, сепак може да се каже дека Бран е сериозен кандидат за висок пласман и доколку се пласира во Топ 3 ќе биде голем успех за овој тим. Бран има млад и квалитетен тим кој игра отворен фудбал за гол повеќе од противникот.

Очекување

Дуел на два тима со израмнет квалитет кои играат отворен фудбал со многу голови, па очекуваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Викинг – Бран – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*