ТИП НА ДЕНОТ (17.06.2023, 20:45) БЕЛГИЈА – АВСТРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата се квалификациите за Европско првенство и има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Белгија и Аустрија.

Белгија со новиот селектор ја започнува авантурата и нема право на кикс против најголемиот конкурент во групата, додека Австрија сака да продолжи со добрите резултати.

Нов почеток за Белгија

Белгија веќе со години наназад се обидуваше да дојде до важен трофеј со „златната“ генерација, но тоа не и појде од рака. После дебаклот на Мундијалот кога испаднаа уште во групната фаза, дојде до смена на селекторот. Роберто Мартинез замина без да напрви позначаен успех, а на негово место дојде младиот Доменико Тедеско, кој сигурно ќе впведе многу новини во репрезентацијата. Белгија добро ги отвори овие квалификации со победа против Шведска на гости и покажа зошто е прв фаворит во групата. Сега игра пред своите навивачи против најголемиот ривал во групата и сигурно ќе сака да запише три победа, па е пред императив за позитивен резултат. Хендикеп ќе биде што селекторот нема да може да смета на најдобриот фудбалер, Кевин де Брујне, кој се повреди на финалето од Лигата на шампиони.

Австрија сака пласман на Европско првенство

Австриската репрезентација со години е потценувана, но скоро секогаш игра добро во квалификациите, па така и овој пат стартуваше со две победи. Австрија сака да се пласира на Европско пррвенство и ќе направи се за да заврши на првите две места од табелата, а сега му гостува на најголемиот фаворот во групата. Тоа ќе биде дополнителен мотив, бидејќи со позитивен резултат додатно ќе се допближи до целта. Во првите две кола имаа релативно полесно противници, Азербејџан и Естониа, па немаа тешка задача, но се виде дека Ранкинг врши одлична работа и дека оваа реперезентација е многу организиран тим. Иако нема големи ѕвезди во тимот, Австрија предводена од Алаба и Сабицер не е воопшто наивна и знае да биде многу опасна во вакви натпревари, особено ако е потценета.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Белгија, па очекуваме да ги освои трите бода, иако тоа воопшто нема да биде лесно.

ТИП:

Белгија – Австрија – 1 @ 1.67 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*