ТИП НА ДЕНОТ (09.06.2023, 19:00) ДИНАМО МИНСК – ДИНАМО БРЕСТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од белоруската лига помеѓу Динамо Минск и Динамо Брест.

Динамо Минск и оваа сезона се бори за титулата и е еден од главните фаворити, додека примарна цел за Брест е да обезбеди опстанок во елитата.

Минск е фаворит за титулата

Динамо Минск и оваа сезона се бори за титулата и уште од самиот старт покажа зошто е еден од главните фаворити. После првите десет кола се наоѓа на првото место на табелата со 25 освоени бода, два повеќе од второпласираниот Неман. Сепак Минск оваа сезона не покажува голема супериорност како во претходните сезони, па минатото коло одигра само реми со градскиот ривал ФК Минск. Поради тоа нема право на кикс во овој меч каде е апсолутен фаворит и се друго освен победа ќе биде големо изненадување. Тимот се наоѓа во добра форма и на последните четири меча има едно реми и три победи, а квалитетот и домашниот терен се на негова страна.

Брест добро ја отвори сезоната

Примарна цел на Брест оваа сезона е да избори опстанок во лигата, а се останато ќе биде само плус. Реално овој тим има квалитет да избори опстанок, но крајниот домет би бил средина на табелата. Брест добро ја отвори сезоната и после првите 10 кола моментално се наоѓа на 11-то место на табелата. Минатото коло конечно запиша победа и ја прекина низата од лоши резѕлтати, бидејќи на претходните четири меча имаше три порази. Тоа малку фрли сенка на одличмите игри во првите пет кола, а сега му гостува на најсилниот тим во лигата. Меѓутоа, Брест знае како се игра на ова гостување и на претходните две гостувања остана непоразен од Динамо Минск и одигра реми. И овој пат главната мисија ќе биде одбраната и да се обиде да не прими гол и да се заканува преку контранапади.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Минск, кој нема право на кикс, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако тоа нема да биде лесно.

ТИП:

Динамо Минск – Динамо Брест – 1 @ 1.40 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*