ТИП НА ДЕНОТ (06.06.2023, 20:45) АРМИНИЈА – ВЕХЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денешната понуда е доста сиромашна, а за вас овој пат издвоивме нтпревар од баражот за опстанок во Цвајт, каде што Арминија на домашен терен ќе го дочека тимот на Вехен.

Катастрофа во првиот натпревар од баражот

Минатата сезона беше доста лоша за екипата на Арминија од Билефилд која заедно со Гројтер Фирт испаднаа во Цвајт, меѓутоа ако мислевте дека ова е лоша ситуација, што да се каже на фактот дека тимот од Билефилд се наоѓа пред преселба во третата германска лига? Имено, доскорешниот прволигаш изигра катастрофално во регуларниот дел од шампионатот во Цвајт и на крајот на сезоната завршија на 16-то место на табелата кое значи бараж со третопласираниот тим од третата лига, а на тоа место оваа година заврши екипата на Вехен. Секако дека пред првиот дуел, Билефилд важеше за голем фаворит, но за жал беа поразени со резултат од дури 4-0, па со тоа Арминија остана да се надева само на чудо. Во последните неколку натпревари од регуларниот дел на првенството, Арминија изигра доста добро, но кога беше најмалку потребно  оваа екипа доживуваше катастрофи.

Тешко е да се прокоцка предноста од првиот натпревар

Вехен од самиот старт на овогодинашното издание на германската трета лига истакна кандидатура за повисок ранг, а целта беше едно од првите две места кое носи директен пласман во Цвајт. На крајот, кога се ќе се собере и одземе, оваа екипа имаше многу среќа, бидејќи тимот од Висбаден, заврши на 4-то место на табелата кое не носи пласман во доигрувањето, меѓутоа Фрајбург II се откажа од пласманот во Цвајт, па работите се поместија во корист на Вехен. Во регуларниот дел од шампионатот, Вехен изигра 38 натпревари каде што запишаа 21 триумф, седум реми и десет порази, а во последните пет кола оваа екипа запиша две победи, два порази и едно реми. Во овој натпревар влегуваат со огромна предност, па веруваме дека е скоро невозможно да ја прокоцкаат.

Очекување

Арминија веруваме дека ќе даде се од себе за да се оправдаат за киксот од првиот натпревар и очекуваме да победат без поголеми проблеми.

ТИП: Арминија – Вехен – 1 @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*