ТИП НА ДЕНОТ (26.05.2023, 20:45) САМПДОРИЈА – САСУОЛО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Сампдорија и Сасуоло во Серија А.

Сампдорија е на последното место во лигата и веќе испадна од прва лига, а клубот се спасува и од банкрот, па сигурно ова за нив е сезона за заборав. Сасуоло пак веќе ибори опастанок и ќе игра без притисок.

Сампдорија игра сезона за заборав

Сампдорија ја игра една од послабите сезони во поновата историја. Тимот е на последното место во лигата и веќе изпадна во втора лига, но клубот го чекаат уште поголеми проблеми. Раководството се бори да го спаси клубот од банкрот, па вестите не се баш добри за славниот клуб од Џенова. Сампдорија лошо ја отвори сезоната, па дојде до тренерска смена, но Станковиќ очигледно не можеше да направи ништо повеќе после сите турбулеции во клубот. Сепак, според играчкиот кадар не се очекуваше ваква слаба сезона на Сампдорија, но очигледно превирањата во клубот влијаеа и на играта на тимот. Сепак, ова е последен меч оваа сезона пред домашната публика, па Сампдорија сигурно ќе сака со позитивен резултат да се прости од своите фанови.

Сасуоло веќе ја оствари целта

Сасуоло веќе ја оствари целта и избори опастанок во Лигата, па за нив овој меч нема резултатско значење. Сепак, Сасуоло ќе биде сигурно многу мотивиран и ќе сака да освои бодови против најслабиот тим во лигата. Сасуоло игра без притисок, но и непредвидливо во последно време, па на последните пет меча има три порази, една победа и едно реми. Сигурно ќе сака да освои бодови во последните две кола за да го поправи впечатокот, иако веќе одамна има обезбедено опстанок.  Сигурно посебе мотив за да се истакни ќе има Фратези, кого го следат скаути на бројни клубови пирум Европа.

Очекување

Натпревар без резултатско значење за двата клуба, па очекуваме отворена игра со многу голови. Сампдорија сигурно ќе има мотив повеќе, а и домашниот терен може да биде предност.

ТИП:

Сампдорија– Сасуоло – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*