ТИП НА ДЕНОТ (03.04.2023, 21:00) ЕВЕРТОН – ТОТЕНХЕМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема фудбалска понуда за обложување, а секако во центарот на вниманието ќе биде дуелот од Премиер лигата помеѓу Евертон и Тотенхем.

Дуел кој е од исклучително значење за двата тима. Евертон се бори за опстанок и моментално се наоѓа во зоната за испаѓање. Тотенхем пак се бори за Топ 4, а конкуренцијата е огромна.

Евертон најголемо разочарување сезонава

Евертон е најголемо разочарување сезонава во Премиер лигата. Минатата сезона се спаси од испаѓање во последното коло и заврши на 16-то место на табелата, но оваа сезона се очекуваше многу повеќе од „карамелите“. Сепак, Евертон од самиот старт лошо ја започна сезоната, па неминовно беше да дојде до тренерска смена пред извесно време. Меѓутоа, резултатите не се променија многу и тимот се наоѓа во зоната за испаѓање. Евертон оваа сезона знае да изненади против големите тимови, како против Арсенал, па сигурно нема лесно да се предаде на овој меч. Притоа, бодовите им се прекупотребни, особено на домашен терен, бидејќи шансите за опастанок се се уште големи. Во последно време Евертон игра подобро, нема пораз на последните три меча, па со поголема самодоверба влегува во овој меч.

Тотенхем со нов тренер нема право на кикс

Секако дека очекувањата на Тотенхем беа поголеми оваа сезона, но сепак отказот на Конте на неколку натпревари до крајот, сепак е изненадување. Пред почетокот на ова коло Тотенхем беше на четвртото место, но со два натпревари повеќе од конкурентите. После победата на Њукасл се чини дека „Спарси“ немаат право на кикс. Ова е прв натпревар на новиот тренер, но не се очекуваат големи промени бидејќи беше помошник на Конте. Повеќе се очекува реакција од играчите, бидејќи Тотенхем секако има поголем квалитет од „карамелите“. Кога е во прашање тимот, тренерот Стелини нема да може да смета на Бентанкур, Емерсон Ројал и Бисума.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел и голема борба за бодовите кои им се прекупотребни на двата тима. По традиција нивните меѓусебни дуели се богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Евертон – Тотенхем – 3+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*