ТИП НА ДЕНОТ (02.04.2023, 17:30) ЊУКАСЛ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Њукасл и Манчестер Јунајтед.

Ова е директен дуел на два тима кои се борат за пласман во Топ 4 во Премиер лигата и разликата на табелата е само три бода. Со оглед на фактот дека конкуренцијата е голема бодовите се од исклучително значење за двата тима.

Може ли Њукасл до пласман во ЛШ?

Полека но сигурно големите инвестиции почнаа да се исплаќаат за Њукасл и оваа сезона тимот е на чекор да се пласира во Топ 4, што е главна цел. Очигледно дека раководството работи добро и погоди со засилувањата во последните неколку преодни рока, па доколку успее да се пласира во Лигата на шампиони, сигурно ќе пристигнат многу поголеми засилувања. Њукасл има само два бода помалку од четвртопласираниот Тотенхем, но и два натпревари помалку, па во моментов е фаворит за четвртото место на табелата. После лошиот период „чавките“ ја вратија формата и во овој дуел влегуваат после две победи во низа. Сега на гости им доаѓа директен конкурент и сигурно ќе имаат специјален мотив за добар резултат против Манчестер Јунајтед. Што се однесува до тимот, нема отсуство од повредени фудбалери, Исак се врати на терените и веднаш покажа дека е во добра форма.

Манчестер Јунајтед не смее да испушти пласман во Топ 4

Манчестер Јунајтед моментално е на третото место на табелата и сигурно до крајот на сезоната ќе направи се за да се врати во Топ 4. На последните два меча освои само еден бод, инаку во спротивно можеше да се замеша и во трката за титулата. Сепак, се чини дека главна цел оваа сезона за „црвените ѓаволи“ е враќање во Лигата на шампиони, бидејќи ваков клуб не смее да си дозволи уште една година надвор од најелитното натпреварување. Треба да се напомене дека Јунајтед игра одлично и во Лига Европа и целта ќе биде да се освои тоа натпеварување. Се чини дека доаѓањето на Те Хаг беше вистински погодок и дека Јунајтед со Холанѓанецот на кормилото може да започне нов победнички циклус во наредните години. Ова за тимот е можеби еден од најважните натпревари сезонава, бидејќи со позитивен резултат додатно ќе се доближат до пласмна во Топ 4.

Очекување

Дуел на два тима кои имаат иста цел и сличен квалитет, па тешко е да се предвиди. Со оглед на фактот што имаат одлични напади и играат отворев фудбал, веруваме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Њукасл – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*