ТИП НА ДЕНОТ (30.03.2023, 19:30) САКАРИАСПОР – ЕЈУПСПОР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората турска лига помеѓу Сакариаспор – Ејупспор.

Ова е дуел на два тима од горниот дел на табелата кои се борат за бараж за пласман во Суперлигата, па тоа е предуслов да очекуваме возбудлив дуел.

Сакариаспор е големо изненадување

Сакариаспор е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во втората турска лига и моментално се на 5-то место на табелата. Поради одличните игри овој тим со право се надева на пласман во елитата, па сигурно дека ќе се бори до крај. Со евентуална победа на овој меч ќе се доближи значително до второто место на табелата, кое дирекно води во Суперлигата. Во секој случај овој тим до крај ќе се бори на крајот да заврши во Топ 7 и да игра бараж за пласман во најсилното друштво следната сезона. Тоа сигурно би било големо изненадување бидејќи Сакариаспор не беше еден од фаворитите на почетокот на сезоната и целта сигурно не беше пласман во елитата. Меѓутоа, овој тим игра одлично, особено во последно време и на последните пет меча запиша четири победи, а треба да се напомене дека игра одлично на домашен терен.

Ејупспор брка пласман во елитата

Ејупспор моментално се наоѓа на второто место на табелата и е еден од фаворите за првите две места на табелата, односно директен пласман во Суперлигата. Ејупспор одлично ја отвори сезоната, но во последно време има мал пад на формата, па на последните три меча запиша два порази. Поради тоа нема повеќе право на кикс, бидејќи разлилата на табелата се стопи, а конкуренцијата е голема. Ова притоа е директен дуел со конкурент, па сигурно ќе се обидат да останат непоразени. Ејупспор е тим кој игра добро на гостувањата, па сигурно со голема самодоверба ќе патува на ова гостување. Најдобра страна е сигурно одбраната, која е најдобра во лигата, но нападот треба да биде поефикасен. Тренерот нема проблем со повредени фудбалери, па тимот се наоѓа во одлична позиција пред ова гостување.

Очекување

Директен дуел на два тима кои се борат за самиот врв, па очекуваме жестока борба и израмнет дуел. Според трацијата овие два тима играат дуели со голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Сакариаспор – Ејупспор – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*