ТИП НА ДЕНОТ (23.03.2023, 20:45) ИТАЛИЈА – АНГЛИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес започнуваат квалификациските натпревари за Европското првенство 2024 година, а во центарот на вниманието е секако дуелот помеѓу Италија и Англија.

Ова е дерби од групата каде што се наоѓа и нашата репрезентација, па Италија и Англија сигурно до крај ќе се борат за првото место во групата. Натпреварот е исклучително важен за двете селекции бидејќи сакаат добар резултат против најголемиот конкурент во групата.

Италија почнува од „нула“

Италија е европски шампион, но не играњето на Светското првенство беше голем удар за „аѕурите“, па сега селекторот Манчини ќе почне од „нула“ да го гради тимот во овој квалификациски циклус. Италија сигурно ќе има голем мотив во оваа група, особено поради фактот што судбината повторно ја спои со Македонија, која ја елиминира на патот до Мундијалот. Не треба да се заборави дека Италија е актуелен европски шампион и дека има одличен „костур“ од млади и перспективи фудбалери кои сигурно ќе бидат носители во овие квалификации. Тука пред се се мисли на Донарума, Тонали, Локатели, Киеза, Распадории… Се чини дека најголем проблем за Манчини и во овие квалификции ќе биде класичниот напаѓач, бидејќи Имобиле и Белоти се на залез, а Скамака се уште е само талент. Поради тоа Италија за овие квалификации го повика аргентинскиот талент со италијански пасош, Матео Ретеги, кој игра одлично во дресот на Тигре. За крај треба да се напомене дека Италија на последните шест меча не знае за пораз против Гордиот Албион, вклучително и финалето на минатото Европско првенство.

Англија сака одмазда за болниот пораз во финалето

Токму Италија ја спречи Англија да дојде до голем трофеј на минатото европско првенство, кога „аѕурите“ беа подобри во финалето и тоа после изведување на пенали. Англија и на Мундијалот не ги оправда очекувањата, па се чини дека оваа генерација нема уште многу шасни оваа генерација за голем трофеј. Тука пред се се мисли на Хари Кејн, Хендерсон, Мегваер, иако Англичаните имаат фантастича нова генерација на млади фудбалери и уште долго ќе биде една од најголемите фаворити на континенталните собири. На Мундијалот оваа репрезентација беше елиминирана во четвртфиналето од Франција (2:1), па се чини дека малку недостасува за големи нешта. Сега се во многу тепка група, каде покрај Италија тука е и силната репрезентација на Украина и незгодната Македонија. Секако дека Англија важи за голем фаворит и ќе сака да заврши на првото место во групата, па поради тоа натпреварите со Италија ќе бидат најважни, а Гордиот Албион секако ќе има мотив повеќе против „аѕурите“.

Очекување

Дуел на две исклучително силни репрезентации кои ќе се борат за првото место во групата. Италија важи за благ фаворит поради традицијата, но и поради домашниот терен, но ние очекуваме израмнет дуел со малку голови.

ТИП:

Италија – Англија– 0-2г @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*