ТИП НА ДЕНОТ (20.03.2023, 21:00) МИРАНДЕС – ЕИБАР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората шпанска лига помеѓу Мирандес и Еибар.

Мирандес се наоѓа на средина од табелата, односно на 13-то место на табелата и е во сигурна зона, од друга страна Еибар е лидер на табелата и е прв фаворит за враќање во Примера.

Мирандес игра одлично на домашен терен

Минатата сезона Мирандес заврши на 14-то место на табелата и имаше дури 9 бода повеќе од екипите кои испаѓаа во понизог ранг. И оваа сезона се чини дека овој тим лесно ќе избори опастанок бидејќи се наоѓа на 13-то место на табелата.  Мирандес игра многу добро во последно време бидејќи на последните пет меча запишаа три победи и само еден пораз. Меѓутоа, Мирандес е далеку од местата кои водат во плеј-оф за повисок ранг, па се чини дека до крајот на сезоната ќе игра растеретено без голем притисок. Важи за домашна екипа која која одлично игра на домашен терен. Последниот меѓусебен дуел на овие два тима заврши без победник, но и без голови, што беше изненадување, бидејќи Еибар беше голем фаворит.

Еибар блиску до враќање во елитата

Малку недостасуваше Еибар минатата сезона експресно да се врати во Примера, бидејќи овој тим на крајот заврши на третото место со само бод помалку од Алмерија и Ваљадолид, кои на крајот дојдоа до најквалитетниот шпански фудбал. Ништо не се промени и оваа сезона, па примарна цел е враќање во повисок ранг, а Еибар моментално е на првото место на табелата. Меѓутоа, има само еден бод повеќе од Гранада и Лас Палмас, па го очекува грчевита борба до крајот на сезоната. Поради тоа има потреба од бодови, а ова е едно од најтешките гостувања во лигата во последно време. Меѓутоа, Еибар е во одлична форма и е во серија од четири победи по ред, па во одлична атмосфера ќе патува на ова гостување. Еибар на стартот на сезоната имаше многу проблеми на гостувањата, но сега игра многу подобро и на гостински терен.

Очекување

Еибар е фаворит на ова гостување, но Мирандес е во одлична форма и игра на домашен терен. Веруавме дека ќе биде израмнет натпревар, двата тима ќе играат внимателно и нивните дуели по традиција се сиромашни со голови.

ТИП:

Мирандес – Еибар – 0-2г @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*