ТИП НА ДЕНОТ (17.03.2023, 20:45) АТАЛАНТА – ЕМПОЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема многу голема понуда за обложување, а еден од најинтересните натпревари се игра во Серија А помеѓу Аталанта и Емполи.

Аталанта иако падна на 6-то место се уште има шанси за пласман во Топ 4 и поради тоа и се неопходни трите бода, додека Емполи се наоѓа далеку од зоната за испаѓање и нема да игра под притисок.

Аталанта нема право на кикс

Аталанта одлично играше после мундијалската пауза и врза неколку победи во низа, па беше еден од фаворитите за пласман во Топ 4, но во последно време има голем пад на формата. Аталанта на последните четири меча освои само еден бод и падна на 6-то место на табелата. Поради тоа тимот на Гасперини нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа на овој меч. Интересно е што на двата последни домашни натпревари, Лече и Удинезе, но успеа да освои само еден бод на двата меча. Аталанта во момнетов заостанува цели 6 бода зад четвртото место, па доколку не ги освои трите бода на овој меч тоа може да значи и крај на сите надежи. Гасперини изјави дека главната цел е 4-то место, па иако знае дека во ваква конкуренција тоа ќе биде голем успех, сепак до крај нема да се откаже од борбата. Кога станува збор за тимот, тренерот нема да може да смета на Копмајнерс, Хатебур и Џимсити, но тоа не треба да биде проблем против ваков противник.

Емполи во слободен пад

Емполи одлично ја започна оваа сезона и во еден момент беше најпријатно изненадување во лигата. Меѓутоа, во последно време тимот е во слободен пад и влезе во серија на лоши резултати. Емполи на последните пет меча запиша три порази и две ремија, а сега има исклучително тешко гостување. Меѓутоа, благодарение на добрите резултати во првиот дел од сезоната Емполи е далеку од зоната за испаѓање и моментално е на 14-то место. Тоа е и главна цел на овој тим, да избори опастанок во елитата за следната сезона. Во секој случај ќе мора што побрзо да ја поправи формата и да почне да освојува бодови, бидејќи предностан се „топи“ и во моментов Емполи е оддалечен 9 бода од зоната за испаѓање. Емполи се очекува на овој меч да биде ориентиран на одбраната и да се заканува преку контранапади, а голем успех ќе биде ако успее да остане непоразен.

Очекување

Дуел на два тима кои се во лоша форма, но според квалитетот Аталанта е сигурно голем фаворит и ќе направи се за да ги освои трите бода.

ТИП:

Аталанта – Емполи – 1 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*