ТИП НА ДЕНОТ (11.03.2023, 18:00) НАПОЛИ – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата програма за обложување, а еден од најинтересните дуели се игра во Серија А каде лидерот Наполи ја печекува Аталанта.

Наполи и лидер на табелата и е блиску до освојување на Скудетото, додека Аталанта се бори за пласман во Топ 4 и има потреба од бодови, па сигурно не очекува возбудлив натпревар.

Наполи веќе го допре Скудетото

Наполи игра сезона од соништата каква и најголемите оптимисти не можеа да предвидат. Уште сега може да се каже дека Наполи нема ривали во Серија А и дека само прашање на време е кога ќе го освои Скудетото, бидејќи има предност од цели 15 бода пред второпласираниот. Тоа на Наполи му дава можност за калкулации, па можно е Спалети да одмори некоја од ѕвездите бидејќи за три дена игра натпревар во Лигата на шампиони. И покрај големата предност на табелата, Наполи игра со истиот жар и не попушта ниту милиметар, па сигурно дека и вечерв против Аталанта ќе игра за трите бода. Минатото коло Наполи беше поразен од Лацио, што беше втор пораз за тимот на Спалети оваа сезона, па сигурно ќе сака што побрзо да им се врати на победите, а домашниот терен е голема предност.

Аталанта има пад на формата

Аталанта моментално се наоѓа на 6-то место на табелата и се уште е во трка за пласман во Топ 4, но тимот на Гасперини во последно време има значителен пад на формата. Имено, Аталанта на последните пет меча запиша три порази и само една победа, па сега заостанува зад четвртото место цели пет бода. Поради тоа ова за нив е исклучително важен натпревар и едноставно мора да освојат бодови, а тоа ќе биде исклучително тешко. Се чини дека тоа се крајните лимити на Аталанта и тешко дека ќе може да се избори со конкуренцијата и да се пласира во Лигата на шампиони. Што се однесува до тимот Гасперини нема да може да смета на Копмајнерс, Хатебур, а под знак прашалник е и настапот на Запата.

Очекување

Наполи е голем фаворит на овој меч поради формата и квалитетот, но Аталанта нема лесно да се предаде. Ова е дуел на два тима кои играат отворен и ефикасен фудбал, па очекуваме натпревар со многу голови.

ТИП:

Наполи – Аталанта – ГГ3+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*