ТИП НА ДЕНОТ (10.03.2023, 20:45) СПЕЦИЈА – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Специја и Интер.

Интер се наоѓа на второто место на табелата и се бори за пласман во Топ 4, додека Специја се бори за опстанок и потребно им се бодови на двата тима, па тоа е предуслов за одличен натпревар.

Може ли Специја да избори опстанок?

Специја минатата сезона избори опастанок, а оваа сезона ја чека грчевита борба за да остане во елитата. Тимот добро ја започна сезоната, но потоа следуваше пад на формата после мундијалската пауза, па моментално се наоѓа на 17-то место на табелата. Има само 3 бода повеќе од зоната за испаѓање, па сигурно до крајот на сезоната ја чека голема борба. Тимот нема победа на последните седум меча на кои запиша четири порази и три ремија, а сега на гости им доаѓа голем фаворит. Очигледно е дека не функционира нешто во тимот и се наоѓа во лоша форма, а минатото коло имаше директен дуел со Верона и одигра реми. Сигурно нема лесно да се предаде, но за Специја ќе биде „чудо“ доколку успее да му одземе бодови на Интер. Предност ќе биде домашниот терен и тимот ќе се обиде да се брани со повеќе дефанзивни играчи и да се заканува преку контранапади. Што се однесува до тимот, тренерот нема да може да смета на Мутињо, Бастони и Маркети.

Интер игра топло-ладно

Интер се наоѓа на второто место на табелата, но брзо отпадна од трката за титулата, па сега му останува само борбата за пласман во Топ 4. Конкуренцијата е голема и многу тимови се со малку бодови разлика, па едноставно Интер нема право на кикс. „Нероаѕурите“ оваа сезона играат топло-ладно и имаа разочарувачки резултати токму против тимовите од долниот дел на табелата. Притоа, Интер оваа сезона не игра добро на гости и на минатото гостување беше поразен од Болоња. Сега Инзаги ќе мора да внимава и сигурно со мислите ќе биде на дуелот со Порто во Лигата на шампиони, кој се игра во вторник. Поради тоа се очекува Инзаги да излезе со комбиниран тим и да одмори некои од најважните фудбалери, но тоа не би требало да биде проблем. Интер има голем ростер, притоа игра против значително послаб противник, па едноставно мора да ги освои трите бода. Што се однесува до тимот, Инзаги нема проблем со повредени фудбалери и на располагање ќе ги има сите играчи.

Очекување

Интер е голем фаворит на овој натпревар и веруваме дека без проблеми ќе ги освои трите бода. Покрај кавлитетот и традицијата е на страната на гостите, па домаќините тешко дека ќе успеат да дојдат до бод.

ТИП:

Специја – Интер – 2 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*