ТИП НА ДЕНОТ (04.03.2023, 21:00) АТЛЕТИКО МАДРИД – СЕВИЉА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Примера помеѓу Атлетико Мадрид и Севиља.

Ова требаше да биде дерби за самиот врв на табелата, но двата тима играат лоша сезона. Атлетико се бори да го задржи четвртото место, додека Севиља се бори за опстанок.

Атлетико се бори да ја спаси сезоната

Атлетико на катастрофален начин ја отвори сезоната, брзо испадна од трката за титулата во Примера, а во Лигата на шампиони беше елиминиран уште од групната фаза. Поради тоа многумина тврдат дека циклусот на Симеоне е веќе завршен и дека Аргентинецот ќе го напушти клубот на крајот на сезоната. Меѓутоа, за да се спаси оваа сезона „јорганџиите“ ќе мораат да завршат во Топ 4 и да обезбедат пласман во ЛШ. Моментално се наоѓаат на 4-то место на табелата, но имаат само два бода предност, па немаат право на кикс бидејќи конкуренцијата е голема. Атлетико значително ја поправи формата во последно време и почна да наликува на овој тим од претходната сезона, па поради тоа е фаворит на овој меч. Што се однесува до тимот Чоло нема да може да смета на Кореја, Регулон, и Де Паул.

Севиља најголемо разочарување сезонава

Севиља е најголемо разочарување оваа сезона и никој не очекуваше дека овој тим ќе се бори за осптанок. Поради тоа дојде до тренерска смена, по што дојде и до подобрување на резултатите. Севиља моментално се наоѓа на 15-то место на табелата, но само два бода повеќе од зоната за испаѓање, па ја чека грчевита борба за опстанок до крајот на сезоната. Тимот од Андалузија има потреба од секој бод, па сигурно нема лесно да се предаде на ова гостување и ќе се обиде да освои барем еден бод. Минатото коло Севиља доживеа пораз на својот стадион од Осасуна, па нема во добра атмосфера да го дочека ова гостување, каде традиционално има лоши резултати. За крај тренерот нема да може да смета Папу Гомез, Корона и Баде.

Очекување

Формата и квалитетот се на страната на Атлетико, па веруваме дека ќе ги освои трите бода на овој меч. Притоа, Севиља по традиција тешко освојува бодови на ова гостување.

ТИП:

Атлетико Мадрид – Севиља – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*