ТИП НА ДЕНОТ (03.03.2023, 20:45) НАПОЛИ – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување и многу возбудливи натпревари ширум Европа, а ние за вас ќе го анализираме дербито во Серија А помеѓу Наполи и Лацио.

Наполи е неприкосновен лидер во Серија А и само прашање на време е кога ќе го освои Скудетото, додека Лацио го чека грчевита борба за пласман во Топ 4. Поради тоа се чини дека бодовите им се повеќе потребни на гостите, но Наполи игра феноменално.

Наполи веќе го допре Скудетото

Наполи игра сезона од соништата каква и најголемите оптимисти не можеа да предвидат. Уште сега може да се каже дека Наполи нема ривали во Серија А и дека само прашање на време е кога ќе го освои Скудетото, бидејќи има предност од цели 18 бода пред второпласираниот. Тоа на Наполи му дава можност за калкулации, па можно е Спалети да одмори некоја од ѕвездите бидејќи за три дена игра натпревар во Лигата на шампиони. Наполи повеќе не е изненадување за никого и впечатокот е дека и тие самите не си го знаат својот краен лимит. И покрај големата предност на табелата, Наполи игра со истиот жар и не попушта ниту милиметар, па сигурно дека и вечерв против Лацио ќе игра за трите бода. Што се однесува до тимот Спалети нема да може да смета на Марио Руи кој има црвен картон и на Распадори поради повреда.

Лацио се бори за пласман во Топ 4

Лацио моментално се наоѓа на 4-то место на табелата и главната цел на овој тим е да го задржи тоа место и да се пласира во Лигата на шампиони. Сепак, тоа нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е огромна, па за тимот на Сари секој бод е многу важен.  Ова сигурно за нив ќе биде најтешкото гостување сезонава, бидејќи против Наполи екстремно тешко се освојуваат бодови. Меѓутоа, Лацио нема лесно да се предаде и со голема самодоверба патува во Неапол после двете последователни победи. Со двете победи по ред тимот на Сари покажа дека го надмина лошиот период од неколку меча без победа. Добро е што Сари за овој меч ќе може да смета на целиот тим бидејќи нема повредени и суспендирани фудбалери.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал и по традиција на нивните натпревари има многу голови. Веруваме дека така ќе биде и овој пат и дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Наполи – Лацио – ГГ3+ @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*