ТИП НА ДЕНОТ (27.02.2023, 20:45) ЛАЦИО – САМПДОРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за облоѓжување, а најнтересни се секако дуелите од Серија А. Ние за вас ќе го анализираме натпреварот на „Олимпико“ помеѓу Лацио и Сампдорија.

Лацио се бори за пласман во Топ 4 додека Сампдорија води грчевира борба за опстанок, па бодовите им се прекупотребни на двата тима, а тоа е предуслов за возбудлив натпревар.

Лацио се бори за пласман во Топ 4

Примарна цел на Лацио оваа сезона е пласман во Топ 4 и се уште има големи шанси да ја оствари целта бидејќи моментално се наоѓа на 5-то место и заостанува само два бода зад градскиот ривал. Лацио во еден период играше одлично и се искачи на третото место на табелата, но потоа следуваше период од три меча каде освои само два бода. Минатото коло тимот на Сари се врати на победите и сега сака да ја продолжи серијата, а домашниот терен сигурно ќе биде голема предност. Тоа и го карактеризира Лацио оваа сезона, не е константен, игра топло-ладно и прави киксови кога никој не очекува. Сепак, резултатите се генерално според очекувањата и римскиот клуб сигурно до крај ќе се бори за пласман во Топ 4. Што се однесува до тимот, Сари за овој меч нема да може да сема на Ромањоли, а под знак прашалник е и настапот на Педро.

Може ли Сампдорија да избори опастанок

Сампдорија е најголемо разочарување оваа сезона во Серија А, еден момент беше закована на дното, па дојде до тренерска смена. Доаѓањето на Сатнковиќ ја промени атмосферата во клубот, но резултатите не се променија многу. Сампдорија моментално се наоѓа на претпоследното место на табелата и заостанува цели 9 бода од сигурната зона. Тоа значи дека тимот го чека грчевита борба за опстанок и бодовите им се прекупотребни, но конкуренцијата е огромна и мали се шансите да се спаси. Сепак, Сампдорија знае да одигра одлични натпревари кога најмалку се очекува, како против Интер, па сигурно нема лесно да се предаде на „Олимпико“. Впечатокот е дека на Сампдорија повеќе и одговара да игра против фаворитите, кога е насочена само кон одбрана и се обидува да се заканува преку контранапади. Што се однесува до тимот Станковиќ нема да може да смета на Конти, а под знак прашалник е и настапот на Муриљо.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Лацио, но ние очекуваме голема борба од страа на Сампдорија. Нивните дуели често изобилуваат со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Лацио – Сампдорија – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*