ТИП НА ДЕНОТ (25.02.2023, 18:30) РЕАЛ МАДРИД – АТЛЕТИКО МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, но секако фокусот ќе биде во мадридското дерби во Примера, каде Реал Мадрид го пречекува Атлетико Мадрид.

Реал Мадрид заостанува цели 8 бода зад лидерот Барселона, па едноставно нема право на кикс, од друга страна Атлетико се бори за пласман во Топ 4 и бодовите му се прекупотребни, па тоа е предуслов за возбудливо дерби.

Може ли Реал да ја стигне Барселона?

Реал Мадрид имаше пад на формата и резултатите после Мундијалот, па Барселона го искористи тоа и моментално има предност од 8 бода на табелата. Меѓутоа,  се чини дека „кралевите“ полека ја враќаат формата, го освоија Светското клупско првенство, а во ЛШ го демолираа Ливерпул. Анчелоти изјави дека Реал не се откажува од титулата во Примера, па поради тоа нема право на кикс, особено не на домашен терен. Реал во одлична атмосфера и со голема самодоверба го пречекува градскиот ривал, кој оваа сезона не игра според очекувањата. Добра вест за Анчелоти е враќањето на Бензема, кој покажа дека е во добра форма и постигна два гола против Ливерпул. Кога е во прашање тимот Анчелоти нема да може да смета на Алаба и Родриго, но тоа не би требало да биде проблем за „кралевите“.

Атлетико го чува четвртото место

Атлетико Мадрид игра лоша сезона, брзо отпадна од трката за титулата, а беше елиминиран во групната фаза од Лигата на шампиони. Моментално се наоѓа на 4-то место на табелата, па тоа ќе биде и целта до крајот на сезоната, да се задржи тоа место кое води во ЛШ. Меѓутоа, тимот на Симеоне во последно време влезе во одлична форма и на последните пет меча запиша четири победи и едно реми. Поради тоа се чини дека ова дерби за „јорганџиите“ доаѓа во идеален момент. Атлетико ќе има мотив и да се одмазди за првото дерби кое го загубија на домашен терен, но тоа се играше во периодот кога Атлетико беше во лоша форма и играше катастрофално. Што се однесува до тимот Симеоне нема да може да смета на Регилон и Де Паул.

Очекување

Мадридското дерби е секогаш непредвидливо, но Реал секако е во предност поради квалитетот и поради домашниот терен. Реал секогаш кога е најпотребно игра најдобро, па поради тоа веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*