ТИП НА ДЕНОТ (20.02.2023, 22:15) БЕНФИКА – БОАВИСТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од португалската лига помеѓу Бенфика и Боависта.

Ова некогаш беше големо дерби во португалското првенство, но сега Боавистина многу заостанува и моментално се наоѓа на средина од табелата, додека Бенфика е лидер и се бори за титулата.

Бенфика ита кон нова титула

Последната титула Бенфика ја освои во сезоната 2018/19, па апсолутно примарна цел на „орлите“ е  враќање на титулата на „Луж“ оваа сезона. Оваа сезона Бенфика игра одлично и е лидер на табелата, многу се засили во летниот преоден рок, а засилувањата веднаш се вклопија во тимот. „Орлите“ моментално имаат два бода повеќе од второпласираниот Порто, но и натпревар помалку, а тоа е голема разлика за португалското првенство. Бенфика сепак нема право на кикс, особено не во вакви натпревари каде е апсолутен фаворит. Се наоѓа во извонредна форма и во серија на победи, па се друго освен победа ќе биде големо изненадување. Треба да се напомене дека Бенфика игра одлично и во Лигата на шампиони оваа сезона, пред неколку дена победи против Бриж и со една нога е во четвртфинале. Заминувањето на Енцо Фернандез во јануари не влијаеше многу на играта и „орлите“ едноставно играат фантастично.

Примарна цел на Боависта е опстанокот

Боависта своите најдобри денови ги имаше на почетокот од овој век, кога беше шампион на Португалија во 2001, па долги години овој дуел беше големо дерби во Португалија. Меѓутоа, после дојде период на паѓање на овој тим, па моментално примарна цел за Боависта е обезбедување на опстанок. Како што стојат работите црно-белите имаат причини за задоволство бидејќи во моментов се наоѓаат на одличното осмо место на табелата и се блиску да обезбедат лесен опастанок. Меѓутоа, овој тим нема сили за ништо повеќе, особено не на вакви тешки гостувања каде по традиција има слаби резултати. Боависта важи за тим кој игра многу подобро на домашен терен, па на овој меч ќе се обиде што по безболен да го направи поразот, иако сигурно нема лесно да се предаде.

Очекување

Бенфика е апсолутен фаворит на овој меч и се освен победа ќе биде големо изненадување. Ние очекуваме лесна победа изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Бенфика – Боависта – 4+ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*