ТИП НА ДЕНОТ (15.02.2023, 20:30) АРСЕНАЛ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, натпревари од Лигата на шампиони, но сепак во фокусот ќе биде големото дерби во Премиер лигата помеѓу Арсенал и Манчестер Сити.

Ова е дуел на двата најголеми конкуренти за титулата оваа сезона, моменталната разлика на табелата е само три бода, па исходот од овој меч многу ќе влиае на крајниот пласман и освојување на титулата.

Може ли Арсенал конечно до титулата?

Арсенал е најпријатното изненадување оваа сезона, па ни најголемите фанови не очекувааа толку супериорност во Премиер лигата. Арсенал моментално е лидер на табелата со3 бода повеќе од „граѓаните“ и натпревар помалку, па ова е најважниот натпревар за „топџиите“ оваа сезона. Натпреварот доаѓа во лош момент за Арсенал, бидејќи во последно време тимот имаше пад на формата. „Топџиите“ на последните два меча запишаа пораз и реми,па се стопи разликата и сега ризикуваат со пораз да го загубат лидерското место. Ова е прв директен дуел во лигата, но Арсенал пред три недели загуби од Сити во Лига Купот, па сигурно нема со голема самодоверба да влезе во овој меч. Сепак, тимот на Артета оваа сезона покажа дека игра најдобро кога е најпотребно, а домашниот терен сигурно ќе биде предност.Кога е во прашање тимот за овој дуел Артета нема да може да смета на Жуан Жесус и Елнени, кои се надвор од тимот поради повреда. Сите во тимот се свесни дека ова може да биде клучен дуел за титулата, која долги години се чека на „Емирати“, па сега конечно се гледа шанса за освјување. Поради тоа сигурно дека сите ќе дадат максумум да дојдат до трите бода.

Сити мора да оди на победа

Иако малку недостасуваше минатата сезона тимот на Гвардиола да остане без титула, сепак во драматично последно коло дојде до шампионската титула. Оваа сезона „граѓаните“ влегоа како први фаворити, но во еден момент заостануваа цели 8 бода зад Арсенал. Сепак, тимот на Гвардиола не се откажа од трката, па сега дојде во позиција во директен дуел да одлучува за преземање на врвот, но мора да се напомене дека има натпревар повеќе. Ова е голема шанса за тимот на Сити да направи пресврт на сезоната, па мора да оди на триумф. Тоа ќе ја намали самодовербата на Арсенал и ќе биде голем удар за нивните амбиции, иако има уште многу до крајот на сезоната. Сити неодамна го победи Арсенал на домашен терен во Купот, па знае како се победува против тимот кој до пред една недела имаше само еден пораз во Премиер лигата. „Граѓаните“ влегуваат во подобар момент во овој дуел, а Гвардиола одлично го познава противникот и ги знае сите негови тајни оружја. Добрата вест е што Ерлинг Халанд се опорави од повредата и ќе биде спремен за игра, а Гвардиола нема да може да смета само на Стоунс, кој е повреден.

Очекување

Дерби во кое двата тима влегуваат со голем влог, па поради тоа овој меч е многу непредвидлив. Арсенал ја има предноста на домашен терен, но Сити во последните години лесно победува против „топџиите“, па поради тоа очекуваме израмнет дуел, кој ќе го одлучуваат детали. Со оглед на фактот дека двата тима играат отворен фудбал, очекуваме натпревар со многу голови.

ТИП:

Арсенал – Манчестер Сити – 3+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*